Kopuz çeyrek büyüme oranını değerlendirdi

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ç. Ali Kopuz, yüzde 4.4’lük büyüme oranını değerlendirdi:

İSTİB Başkanı Ali Kopuz, Türkiye’nin, son 10 yılda yakaladığı ekonomik ve siyasal istikrarını korumaya kararlı olduğunu söyledi. Kopuz, “Türkiye ekonomisinin büyümesini gezi olayları da durduramadı” dedi.

> Türkiye Ekonomisi’nin, başta Dünya Bankası (WB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) olmak üzere, son 10 yıldır gerçekleştirdiği büyüme başarısı ile alkışlandığını ifade eden Kopuz, şunları söyledi:

 “1980-2013 döneminde, Türkiye’nin de içinde yer aldığı önde gelen 18 kritik önemdeki gelişmekte olan ekonomi arasında, yüzde 4,4 ile, 18 ülkenin 33 yıllık ortalama büyümesi olan yüzde 3,8’in üzerinde kalmayı başaran Türkiye, en yüksek oranda büyüyen 8. ülke olmayı başardı. Üstelik, 2008 yılının son çeyreğinde dünyayı sarsan küresel ekonomik kriz sonrasında, tüm dünya ekonomisinin daraldığı 2009 sonrası, en iyi büyüme trendi ve toparlanmayı da yakaladı. Türkiye, bu dönemde söz konusu 18 ülke arasında 5. en iyi büyüme performansını yakaladı.”

 “ÖZEL SEKTÖR EKONOMİYE GÜVENİNİ HİÇ KAYBETMEDİ”

Özel sektörün ekonomiye duyduğu güvenin, 2010 yılının ocak ayından itibaren, 2011 ve 2012 yılı aralık ayları hariç, 45 ay üst üste, reel kesim güven endeksiyle desteklendiğine vurgu yapan Kopuz, “Bana göre özel sektör ekonomiye güvenini hiçbir zaman kaybetmedi. Son 10 yıldaki başarının arkasında da bu güven var” dedi.

Geçen yıl, reel olarak ancak yüzde 0,3 artmış olan hane halkı tüketim harcamalarının, 2013 yılının 9 ayında yüzde 5,1’e yükseldiğine vurgu yapan Başkan Kopuz, “Özel sektör inşaat yatırımlarının, 6 çeyrektir reel olarak daraldıktan sonra, 2013 yılının 3. çeyreğinde yüzde 7,5’lik reel büyüme yakalamış olması fevkalade önemli. Özel sektörün tüm yatırım harcamalarının da, 2012 başından bu yana, ilk kez yüzde 5,3 reel artışla, pozitif artışa geçmiş olması da ekonomiye güvenin arttığını gösteriyor. Küresel krizin en belirsiz döneminden geçilirken Türk ekonomisinin azimle, dünya büyüme ortalamasının en az 1 puan üzerinde bir büyüme ile yola devam etmesi her türlü takdiri hak ediyor” şeklinde konuştu.

Tarım sektöründe dikkati çeken yukarı hareketin son derece olumlu olduğunu diye getiren Kopuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl reel olarak yüzde 3,1 büyüyebilen tarım sektörünün, 2013 yılının 9 ayında yüzde 3,8, 2012 yılının tümünde ancak yüzde 1,8 büyüyebilen imalat sanayinin, 2013 yılının 9 ayında yüzde 3,5 büyümesi son derece sevindirici. 2012 yılında hiç büyüme kaydedememiş olan toptan ve perakende ticaretin, 2013 yılının 9 ayında yüzde 4,5 büyüyebilmesi ise hakikaten cesaret verici”

Kopuz, bu şartlar altında, hükümetin 2013 revize büyüme hedefinin çok rahat tutturulacağını, yani yüzde 3.6 ve hatta üzerinde bir büyümenin yakalanacağının ortaya çıktığını kaydetti.

 “EKONOMİ DEDİKODULARA KULAK ASMADI”

Üçüncü çeyrekte yakalanan yüzde 4.4’lük büyümenin ekonomiye güvenin en somut göstergesi olduğunu belirten Ali Kopuz, “Türk ekonomisi, türlü siyasi tuzaklarla ve gezi benzeri provokasyonlarla durdurulmaya çalışılıyor. Ama gezi olayları ve onları tezgahlayanlar bütün oyunlarına rağmen Türkiye’nin ekonomik gelişmesini durduramadılar. Durduramayacaklar. Ekonomimiz dedikodulara kulak asmadı” dedi.

Geçtiğimiz yılbaşından beri 2013 yılı büyüme tahminleri ile ilgili olarak üretilen bütün olumsuz senaryoların boşa çıktığını vurgulayan Kopuz, yıl boyunca yapılan olumsuz açıklamaları yapanların bugün ortada olmadığını ifade etti.

Ekonomiyi değerlendirirken, şahsi ekonomik beklentilerine hizmet eden pek çok meşhur ismin 2013 yılına dair ‘ekonomide kıyamet kopacak’ şeklindeki açıklamalarına o günlerde de karşı çıktıklarını dile getiren Kopuz, “Ben dedim ki, ‘ekonomiyi doğru okuyamıyorlar’. Herkes üstümüze geldi.’Ekonomi kötüye gidiyor’ diye davul zurna çaldılar. Dedikleri fos çıktı. Bugünkü büyüme rakamları da açıklamalarımızı teyit etti. Ama, bakıyorsunuz o açıklamaların sahibi uzmanlar ortada yok” diye konuştu.

STK’LARA ELEŞTİRİ

Göreve geldiği gün iş alemine İstanbul’u ilgilendiren her konuya müdahil olan bir İSTİB sözü verdiğini hatırlatan Kopuz, “Ben sözümü tutuyorum. Ama eksiğimiz varsa eleştirilere de açığım” dedi.

İş ve ekonomi dünyasının temsilcilerinin ülkenin ekonomik ve sosyal problemleri ile ilgili konularda sessiz kaldıklarını dile getiren Kopuz, eleştirilerini şöyle sıraladı: “İstanbullu Tüccar, üyelerimiz, ekonominin bel kemiğini oluşturan firmalarımız bize bu koltukları, onların sesi olalım diye emanet ettiler. Makam odalarımızda oturup, sus pus oturalım diye değil. Şu anda pek çok devasa sivil toplum örgütü susuyor. Ben soruyorum niye susuyorsunuz beyler? O koltuğa size oturtanlara karşı görevlerinizi niye yapmıyorsunuz?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir