Kordsa Global İş Ailanlarını Genişletiyor

Lastik, kompozit ve inşaat pazarlarına güçlendirme işlevli ; ürünleriyle hizmet veren Kordsa | Global, beş kttaya dağılmış sekiz ülkede yer alan dokuz işletmesinde yaklaşık 4 bin kişilik istihdam sağlayan bir şirket. 2014’ü 1,8 milyar TL ciro ile kapatan şirketin cirosunun yüzde 80’i global operasyonlardan oluşuyor. Dünyanın lider naylon ve polyester endüstriyel iplik, kord bezi ve tek kord üreticisi konumunda olan Kordsa, bunu, yıllar içinde oluşturduğu sektördeki ve dünya ekonomisindeki gelişmelere hakim olma ve uyum gösterebilme refleksi ile sağladı.

Kordsa Global

2014 yılında Kordsa Global’in yine değişimlere adapte olma refleksiyle yeni bir stratejik alan açtığını söyleyen Kordsa Global CEO’su Cenk Alper, “Reinforcement/Güçlendirici” konumlandırması ile sektörü yeniden tarif edebildikleri gibi iş alanlarını genişlettiklerinin altını çiziyor.

Cenk Alper, şöyle konuşuyor: “1973 yılından beri beraber olduğumuz lastik sektöründeki üstün güçlendirme tecrübemizi ve teknolojimizi, inşaat ve kompozit alanlarını kapsayacak şekilde geliştiriyoruz. Güçlendirme işini her alanda kendi teknolojimizle özgünleştirebildiğimiz koşullarda, bu imkanı değerlendirmemek kurumumuzun esneklik gösteren DNA’sına aykırı olurdu. Hedefimiz, yeni iş alanlarımızda da müşterilerimize, hissedarlarımıza, çalışanlarımıza yatırım yaparak, değer katan teknolojiler üreterek ilerlemek. Gelecek yıllarda bir yandan güçlendirme uzmanı konumlandırması ile yan sektörler olarak tarif ettiğimiz inşaat ve kompozit S» Mmm alanlarına ürünler sunarken, ana işimiz olan lastik sektöründe de yüksek teknolojili, yenilikçi ürünlerimizle var olacağız.”

Kord bezi üretiminde dünya markası olan Kordsa Global, sanayici kimliğini AR-GE alanında da çok güçlü şekilde hissettiren şirketlerden biri. Yıllık 10-12 milyon dolar AR-GE yatırımı yapan Kordsa Global, İzmit’teki AR-GE merkeziyle yıllık ortalama 40 proje üretiyor. 2007yılında çalışmalarını AR-GE merkezi çatısı altında sistematik hale getiren şirket, ‘En iyi AR-GE Performansı’na sahip ikinci şirket olarak da tescillenmiş durumda. Şirketin, ulusal ve uluslararası nitelikte yapılan 100 patent başvurusu bulunuyor.

Kordsa Global, gerek sektör ile ilgili diğer şirketlerle, gerekse akademik kurumlar ile yurtiçinde ve yurtdışında işbirliğinde bulunuyor ve bu çerçevede ortak projeler yürütüyor. Yurtdışında işbirliği yapılan kurumlar arasında Princeton University, Tokyo Institute of Technology gibi üniversiteler ve çok sayıda özel kurum yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir