Kronik Müdahalecilerle Uğraşmak

Kronik müdahaleciler ofis narsistleridir. Kendi ihtiyaçlarının her şeyden önemli olduğuna ve hemen karşılanmaları gerektiğine inanır ve hayata bunu gerçekleştirmesi için ısrar ederler.

Bir defasında bir iş arkadaşım ben bir iş yetiştirmeye çalışırken ailesiyle çıktığı tatilde çekilen fotoğrafları benimle paylaşmaya geldi. Ona daha sonra fotoğraflara bakacağımı söyledim. Aradan bir saat geçmişken ve ben hâlâ işime gömülmüş durumdayken bana tekrar fotoğraflara bakmak isteyip istemediğimi sordu. Bir kez daha sonra bakacağımı söyledim.

Üçüncü ricadan sonra daha doğrudan bir cevap vermek zorunda kaldım ve şöyle dedim: “Dediğim gibi, şu an meşgulüm. Onlara bakacak vaktim olduğunda sana haber veririm.”

Bu ısrarcılığına son verdi. Söz verdiğim gibi ben de işimi bitirdikten sonra fotoğraflara bakmak için yanma gittim.

Kadın bu kadar sinir bozucu olduğu için fotoğraflara bakmayı reddetmek benim için çok kolay olurdu ama sözümü tutmak benim için önemliydi ve gerçekten fotoğraflarıyla sunduğu neşeyi onunla paylaşmak istiyordum.

Kronik müdahaleciler söz konusu olduğunda sınırları sizin belirlemeniz gerekir, çünkü onlar bunu başaramazlar. Toplantılarda veya gündelik konuşmalarda sözünüzü kesmeyi bırakmalarını istemeniz ve siz işinizi yetiştirme stresi yaşarken kendi isteklerini ertelemelerini talep etmeniz gerekecektir.

Eğer sınırları belirlemezseniz, aranızdaki ilişkiyi onların bu zorlayıcı tavırları yürütür ve duygusal yönden böyle bir sorumluluk için fazla toydurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir