Liman Mersin’in önemli yapı taslarından biri

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz:

“Liman Mersin’in önemli yapı taslarından biri”

Çok geniş bir kimlik yelpazesine sahip olan Mersin’in en önemli yapıtaşlarmdan birisi ticaret yollarının üzerinde bulunması. Gerek karayolu gerek deniz yolu ve gerekse Adana ile yakınlığından dolayı havayolu imkanını bünyesinde barındıran Mersin, Türkiye ekonomisine ve ticaretine yön veren önemli bir şehir. 2 adet organize sanayi bölgesine, geniş ve verimli tarım arazilerine, petrol dolum tesislerine, değişik sektördeki fabrikalara ve lojistik imkanlara sahip olan Mersin’in, hiç şüphesiz en önemli unsuru, Türkiye’nin en büyük limanına sahip olması.

Türkiye’nin işlem hacmi açısından en büyük ithalat ve ihracat noktası olma özelliğini taşıyan Mersin limanı, aynı zamanda Ortadoğu ülkelerinin de dünyaya açılma noktası. Mersin’in gerek kent gerekse de ülke ekonomisine yön veren ve can damarlarından birisi olan Mersin Limanı, Akdeniz’in de en önemli limanların birisi olma özelliğini taşıyor. Geniş bir alana sahip olan Mersin Limanı, yurt içine de iyi bir şekilde kara ve tren yolu ile bağlı olduğu için herhangi bir ulaşım sıkıntısı yaşanmıyor.

Yerel yönetim olarak Mersin Limanı ile direk bir bağımız olmasa da, kent ve ülke ekonomisine büyük katkı veren bu işletmenin devamlılığı ve başarısı için üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız.

Yerel Gazeteci Abdullah Ayan;

“Mersin’in önünde tarihi bir fırsat var!”

Uzun yıllar Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanlığı yapmış ve dünyadaki liman harekederini, özelleştirmelerini yakından takip eden, bu konuda araştırmalar yapan Abdullah Ayan, Mersin limanıyla ilgili şunları söylüyor: “Liman, Mersin’in olmazsa olmazıdır. Liman olgusunu çıkarın, Mersin kendisini var eden tüm dinamiklerini yitirir. Zaten 1850’lerde Tarsus’un liman özelliğini yitirmesiyle yerine ikame edilecek yeni bir bölge arayışı Mersin’i öne çıkardı. 100 yıl boyunca duyulan büyük ihtiyaca rağmen Mersin 1950’lere kadar iskelelerle ağır aksak deniz taşımacılığına ev sahipliği yaptı, Türkiye’nin dünyaya açılmaya başladığı o tarihlerde başlayan liman inşaatının 1960’ta tamamlanmasıyla stratejik lojistik üs konumuna geldi. Dünyanın tüm noktalarına olan bağlantıları sayesinde ülkenin Doğu Akdeniz’deki en önemli taşımacılık merkezi ve Ortadoğu ile bağlantıyı sağlayan tartışmasız en ciddi transit aktarma merkezi oldu.

Mersin limanı bu önemine rağmen yıllarca yenileme ve modernleştirme yatırımlarından nasibini alamadı, taşımacılık sisteminin 1980’lerin başında kuru yük gemilerinden konteyner taşımacılığına dönüşmeye başlamasına rağmen bu konuda tek adım atılmadı. Konteyner taşımacılığında terminal özelliğini Kıbrıs Rum kesimi ve Mısır limanları alırken, Mersin 1960 model vinçleriyle sürece bakakaldı. 2007’deki özelleştirme bu bakımdan önemliydi ancak özelleştirmelerin hizmet alanları koruyan “devletin denedeme düzenleme mekanizmaları” sözleşmede yer alan açık hükümlere rağmen, yeterince işletil-mediği için, özelleştirmeyle beklenen sıçrama bir türlü yaratılamadı. Dünyada özelleştirmelerin yarattığı rekabet sayesinde kalite artışı ve fiyat düşüşü sağlanırken Mersin limanında özelleştirme ardından üç yıl içinde fiyadar üç katına çıktı. Hem de sözleşmede ‘Üç yıl içinde zam yapılamaz’ ilkesine rağmen.

Mersin’in önünde tarihi bir firsat var. 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı na göre Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalaması için ön görülen iki konteyner terminal limanından biri için Mersin seçildi ve 2009 yılında bu proje ÇED sürecinden geçti. Altı yıldır bekletilen bu projenin hayata geçmesiyle Mersin, Doğu Akdeniz’in en önemli konteyner hub limanı ve bölgenin lojistik üssü konumuna gelecektir.

Mersin bugün Anadolu kaplanlarının İzmir ile birlikte iki ihracat merkezinden biri ve sadece ülkenin değil başta Irak olmak üzere Ortadoğu ve Kafkas bölgesini dünyaya bağlayan en önemli üssü.

Konteyner terminal limanının tamamlanması halinde 18 bin konteyner taşıma kapasitesine sahip büyük gemilerin yanaşacağı ve bölgesel dağıtımın yapılacağı bir konuma gelecek.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir