Maden Güvenliği

Madencilikte teknolojiyi kullanarak riskleri en aza indirmek mümkün olduğu gibi, kaza anında madencilerin güvenliğini sağlamak ve kazadan sonra madencilere en kısa zamanda ulaşabilmek için alınabilecek tedbirler var.

Kurtarma Birimi

Günümüzde kurtarma birimleri teknolojinin yardımıyla neredeyse tüm kazalara müdahale edebilecek donanıma sahip.

KONTROL ODASI

Madenin tüm bölümlerinden gelen veriler toplanıp analiz edilir. Havalandırmanın ve iş makineleri gibi bazı cihazların kontrolü sağlanır.

Havalandırmalar

Hava dolaşımının yanı sıra metan ve karbondioksit gibi tehlikeli gazların boşaltılmasını veya ortamdan temizlenmesini sağlar, kontrol odasından veya manuel olarak kontrol edilebilir.

Oksijen

Madenlerde, kömürün veya madenin oksitlenmesinden, kerestenin çürümesinden, yangınlardan ve patlatmalardan dolayı oranı azalır.

İnsanlar Üzerindeki Etkisi:

%12-14 Nabızda hızlanma, koordinasyon bozukluğu %10-12 Baş dönmesi, istemli hareketlerde güçlük %8-10 Bulantı, kusma, baygınlık, yüzde solukluk %6-8 7 dakikada ölüm %4 Çok kısa bir zamanda ölüm olabilir.

Karbondioksit Renksiz ve kokusuz bir gazdır. Havadan ağırdır. Karbon içeren ahşap, kömür, petrol gibi maddelerin yanması, ahşabın çürümesi ve patlamalar sonucu oluşur.

İnsanlar Üzerindeki Etkisi:

%5-6 Sık ve zorlu soluk alma

ve başağrısı

%10 Şiddetli acı

%15 Narkotik etki yüzünden

kısmi bilinç kaybı

%18 Boğulma ve ölüm

Karbonmonoksit

Renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Havadan biraz daha hafiftir. Son derece zehirlidir. Kömür ve odun gibi yapısında karbon bulunan yakıtların yanması sonucunda oluşan dumanda bulunur.

İnsanlar Üzerindeki Etkisi: %0,06-0,07 1 saatten sonra fark edilebilir etki gösterir. %0,40’dan fazlası 1 saatten az sürede ölüme yol açar.

Metan

Metan renksiz, kokusuz, patlayıcı bir gazdır.

Maden ocaklarında en sık patlama nedenidir.

Ayrıca solunum yetersizliğine neden olur. Patlamadan sonra çevre sıcaklığı 1800-2500°C’ye çıkabilir. Hidrojen Sülfür Yanıcı ve patlayıcı bir gazdır. Çürük yumurta kokusu verir. Kazalarda gözde ve ciltte yanıklara, yüksek oranda solunduğunda beyinde hasara, akciğer yetersizliğine ve buna bağlı ölüme neden olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir