Mayıs-haziran aylarında piyasalar

Bu yılın mayıs-haziran dönemine özellikle gelişen piyasalar çok primli girdi. ABD verileri giderek kuvvetleniyor. Söz konusu dönem zorlu geçebilir. Piyasalarda yukarı yönlü potansiyel aşağı yönlü risklere kıyasla düşük…

Önümüzdeki iki aylık beklentileriniz neler?

Mayıs-haziran takvimsel açıdan piyasaların hoşlanmadığı aylardır. Hele ki son dört yıl mayıs-haziran döneminde sürekli bir kriz patlak vermiş. 2010 Mayıs-Haziran döneminde Avrupa borç krizi yaşanmış, 2011 Mayıs-Haziran döneminde Portekiz-İrlanda krizi başlamış, 2012 Mayıs-Haziran döneminde Yunanistan şoku devreye girmiş ve 2013 Mayıs-Haziran döneminde de Bernanke’nin işaret fişeğini yakmasıyla piyasalarda sert düşüş yaşanmıştı.

Tarih tekerrür eder mi bilinmez ama takvimsel etkiler göz ardı edilmemeli. Bu yılın mayıs-haziran dönemine özellikle gelişen piyasalar çok primli girdi. ABD verileri giderek kuvvetleniyor. Takvim zorlu geçebilir. Piyasalarda yukarı yönlü potansiyelin aşağı yönlü risklere kıyasla çok düşük olduğunu düşünüyorum.
Yabancı yatırımcılar hangi seçimi daha çok önemsiyor?

Elbette cumhurbaşkanlığı seçimine de genel seçime de önem veriyorlar. Ancak yabancı yatırımcılar açısından genel seçimler çok daha önemli. Tek parti hükümetinin ve siyasi istikrarın devamlılığı yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisini belirleyecek yegane unsur.

Kurdaki gerileme nereye kadar devam edebilir?

Dolar/TL kurunda kritik 2.08 TL bölgesine yaklaşıyoruz. Tahminim 2.08 bölgesinin altında bir kalıcılaşma olmayacağı yönünde. 2.08 bölgesinden kademeli bir şekilde dolar yönlü pozisyon alınabilir. İlk hedef 2.1750-2.18 TL bandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) mesajı nedir?

TCMB çok net şekilde faiz indirimi eğiliminde olduğu mesajını verdi. Ancak son dönemdeki pozitif havaya rağmen iç ve dış ortamın faiz indirimlerinin “seri” bir şekilde yapılabilmesine imkan vermeyeceği kanaatindeyim.

Kur, 2.10 TL bölgesinde istikrar kazanırsa Merkez Bankası mayıs toplantısında 0.50 puanlık bir indirim yapabilir. Ancak 2.1750 üzerinde kalırsa Merkez Bankası’nın faiz indirmesi zor. Özetle Merkez Bankası’nın faiz indirim miktarını ve zamanlamasını kurun tayin edeceğini söyleyebiliriz.

S&P 500 endeksinde zirve adayı neresi olabilir?

Bu endekste 1.900-1.950 bandının zirve adayı olduğu kanaatindeyim. Kullandığım özel göstergeler de bunu teyit ediyor. Takvimsel olarak altı yıldır yükseliş trendinde olan borsa endeksleri için zorlu bir döneme giriyoruz. ABD’de geçen cuma açıklanan tarım dışı istihdam raporu çok güçlüydü. İşsizlik oram yüzde 6.3’e geriledi. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ara vermeden tahvil alım programını kısmaya devam etmesi için zemin hazır. Bu yıl içinde tahvil alım programı sona erecek. İlk faiz artışı da 2015 yılının Haziran ayında gelebilir. Bu takvim borsalarda düşüş trendinin başlamasına neden olabilir.

Parite görüşünüz hâlâ geçerli mi?

1.38-1.40 bandının zirve adayı olduğu yönündeki görüşüm geçerli.

Önümüzdeki aylarda dolar lehine güçlü bir trend başlayacağı yönündeki görüşümü koruyorum. ABD-Almanya 10 yıllık hazine makası (yandaki grafikte) parite için alarm veriyor. Makasın böylesine yüksek olduğu dönemlerde paritenin olduğu düzeylere bakmanız yeterli olur.

Not: 10 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da vereceğim FX, varant, VİOP piyasalarında zamanlama teknikleri ve hisse seçim modeli eğitimime katılmak isteyenler kayıt için [email protected]’a mail atabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir