Mediterra Capital, ACP Sigorta’yı aldı

Türkiye’de daha, önce Arzum, Uğurlu Balık, Logo Yazılım, Mikro Ödeme, Mobiliz ve Netsis şirketlerine yatırım yapan Mediterra Capital, son olarak ACP Sigorta’mn yüzde 67’sini satm aldı. Mediterra Capital kurucu ortağı Ahmet Faralyalı, “Bu sektörde 1-2 satm alma daha yapmak istiyoruz” diyor. Faralyalı, bunun haricinde farklı sektörlerde yeni yatırımların da sinyalini veriyor.

Türkiye, şirket satınalma ve birleşme işlemleri açısından cazip bir pazar. Son dönemde büyük çaplı ûlmasa bile orta ve küçük çaplı işlemler devam ediyor. Son olarak geçen hafta Mediterra Capital’in ACP Sigorta’nm yüzde 67’sini satın aldığı bilgisini aldık.

Mediterra Capital Partners I, Türkiye’de yatırım yapmaya odaklanmış, 164 milyon Euro büyüklüğünde bir yatırım ortaklığı. Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa Yatırım Fonu (EIF), Dünya Bankası Grubu kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC) gibi uluslararası kurumsal yatırımcıların ortak olduğu Mediterra Capital’e ayrıca Türk sanayici aileler ve girişimciler de yatırım yaptı. Fonun Türkiye’de Arzum, Uğurlu Balık, Logo Yazılım, Mikro Ödeme, Mobiliz ve Netsis şirketlerinde yatırımları bulunuyor.

YENİ YATIRIMLAR

Mediterra Capital, son olarak 1994 yılında kurulan ACP Sigorta’ya yatırım yaptı. ACP Sigorta, Türkiye’deki en büyük yerel sigorta brokerliği şirketlerinden biri. 50’den fazla çalışanı ile 500’ün üzerinde kuaımsal ve 5 binin üzerinde bireysel müşteriye risk, poliçe yönetimi ve poliçe sonrası özel hizmetleri veriyor. Mediterra Capital kurucu ortağı Ahmet Faralyalı, ACP Capital’in 2013 yılında 50 milyon TL prim üretimi yaptığını belirtiyor. Fa-ralyalı, gizlilik sözleşmesi gereği işlem fiyatı hakkında açıklamada bulunmuyor.

Uzun bir inceleme süreci sonrasında ACP Capital’e yatırım yaptıkları bilgisini veren Faralyalı, “ACP’nin hizmet gücünü çok daha fazla sayıda kuruma ulaştırabilmesi için büyümesine önemli destek vereceğiz. Ayrıca sektörünün en kuvvetli altyapısına yatırım yapan ACP platformuna, başka başarılı broker ve acentaları da önümüzdeki 1-1,5 yıl içinde satm alma yolu ile eklemeyi hedefliyoruz” diyor.

ÜÇ FARKLI ALAN

164 milyon Euro büyüklüğündeki Mediterra Capital Partners I fonunun şu ana kadar yüzde 60’ını kullandık-lannı kaydeden Ahmet Faralyalı, Türkiye’de potansiyeli yüksek şirketlere yatırım yapmayı sürdüreceklerini kaydediyor. Faralyalı, var olan şirketlerin bünyesine yeni şirket satın almanın yanında, farklı alanlarda da yatırım yapabileceklerinin altını çiziyor. Faralyalı, ilgilendikleri alanlan üç başlık altında topluyor. Bunlar; rekabet gücü yüksek, ihracat yapan sanayi şirketleri, kurumsal müşterilere hizmet veren şirketler ve tüketiciye yönelik iş yapan şirketler.

Ellerindeki kaynağın dış finansman da dikkate alındığında şu an için yeterli olduğu bilgisini veren Faralya-lı, bu yatırımlar tamamlandıktan sonra yeni bir fon kurabileceklerini ifade ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir