Merkez Bankasının yarım puanlık faiz indirimi yetersiz bulundu

Merkez Bankasının yarım puanlık faiz indirimi yetersiz bulundu. Hükümet kanadı daha fazla indirim istiyor. Ekonomistlere göre, siyasi ve ekonomik belirsizlik kalktığı için faizler de düşük seviyelerine geri gelmeli…

YAZ sıcakları başladı. Rehavete kapılma tehlikesi kapımızda. Dünya ekonomisi bu yıl zayıf da olsa toparlanma süreci yaşıyor. ABD’de parasal sıkılaştırma programı devam ediyor. Avrupa’da ise ekonomiyi desteklemek için faiz indirim olasılığı artmış durumda. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nm kademeli olarak parasal genişlemeye gitmesi bekleniyor. Hem ABD hem de Avrupa’da politika faizleri sıfıra yaklaşmış durumda, iki taraf da faizlerde düşük seviyeyi koruma hatta daha da düşürme eğiliminde.

içeride de ekonomi gündeminin ilk sırasında faiz politikası var. Faiz indirimiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Merkez Bankası en son yaptığı mayıs ayı toplantısında politika faizi olarak bilmen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10’dan 9.5’e düşürdü. Bu karar, indirim beklemeyenler için sürpriz olurken, daha yüksek indirim bekleyenleri ise tatmin etmedi. Ekonomi yönetimi özellikle yarım puanlık indirimin yetersiz olduğu görüşünde. Buna karşm ekonomi ve piyasa çevreleri, Merkez Bankası’mn faiz indiriminin devam edeceğini ancak bunun ölçülü ve kademeli süreceğini savunuyor. Ekonomistler aslında hükümet kanadından gelen daha fazla düşüş olması gerektiği iddiasına hak veriyor. Keza, faizlerin 5 puan birden artırıldığı dönemdeki siyasi gerilimin geride kaldığına da dikkat çekiliyor. Rahatlama olduğu için faizlerin geri gelmesi gerektiği belirtiliyor. Ekonomistlere göre, politika faizinde daha gidecek çok yolumuz var.

“ENFLASYON FAİZİN SONUCU”

Star Gazetesi yazarı ve ekonomist Cemil Erdem, enflasyon hedeflemesinin aslında bir nevi kur hedeflemesi olduğunu ve faizin tek silah olduğu, dışarıya faiz yoluyla en çok kaynağı aktarmanın modeli olduğunu söylüyor. Erdem’e göre, doksanlı yıllarda ortaya atılan Washington Uzlaşısı’nın en ciddi Para politikası aracı olarak ün yaptı. Yüksek faiz, yalnızca finansal maliyet açısından enflasyonun nedeni değil, sanayide istihdam açan yatırımları öldürdüğü için ithalata ve borca dayalı bir tüketim/israf ekonomisinin yolunu açar ve enflasyonu kronik hale getirir. Bir müddet sonra, bu durum işsizlikle birleşir ve bizim stagflasyon dediğimiz yüksek işsizlik, durgunluk, yüksek enflasyon görüntüsüne yol açar ki, bu sürekli kriz halidir.

“ÜST BANDI KORUYOR”

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu ise, Merkez Bankası’nın politikasındaki değişikliğe dikkat çekiyor. Besimoğlu’na göre, Merkez Bankası daha önce faiz koridorunu kullanıyordu, buda insanların kafasını karıştırıyordu. Merkez Bankası son kararında politika faizine döndü. Üst banda dokunmaması tedbir olarak algılanabilir. Çünkü yeniden olumsuz şartlar oluşursa, kurda ani bir çıkış durumunda bunu sigorta olarak kullanabilir. Üst bant MB’nin bankalara borç verme, alt bant ise bankalardan borçlanma faizini ifade ediyor. Şu anda bu bant yüzde 8 ila 12 arasında bulunuyor. Koridorun üst bandına dokunmazsa politika faizini bir miktar daha indirebilir. Politika faizinde bir miktar daha marj olduğunu belirten Besimoğlu, enflasyonun mayıs ayında yüzde 10 ile çift haneye çıkabileceğini ifade ediyor. Besimoğlu’na göre, Merkez Bankası faiz indirimini zamana yayacak ve ölçülü indirecek. Keza enflasyon kritik bir eşikte. Ekimde enerji zamları görülebilir. Merkez Bankası, çift haneden çekiniyor, çünkü bu durum “yoksa eski günlere mi dönüyoruz” sorusunu çağrıştırabilir.

“ENFLASYONA ÖNEM VERMİYOR”

Gedik Yatırım Başekonomisti İbrahim Ak-soy da Merkez Bankası’nın faiz indirimini  bekleyenlerden. Ancak önümüzdeki 12 ve 24 aylık enflasyon beklentilerinde bir düzelme olmaması nedeniyle şartların oluşmadığını belirtiyor. Aksoy’a göre, nisan ayı itibariyle yüzde 9.40’a yükselen  yıllık enflasyon mayıs ayında yüzde 10’u görecek. Bu durumda faiz indirimlerine ilişkin koşul sağlanamaz. Ancak CDS’lerdeki (ülke risk primi) düşüş faiz indirimine imkan sağladı. Bundan sonra Merkez Bankası koridorun üst bandını sabit tutup politika faizini indirmeye devam edecektir. Aksoy, MB’nin artık enflasyona çok önem verdiğini düşünmüyor. O yüzden faizleri düşürmeye devam etmesini bekliyor. MB’nin bundan sonraki ilk toplantısı olan 24 Haziran’da ise faiz kararı için dolar kurunun seviyesine bakacağını kaydediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir