Nanometre Ölçeğinde Süperakışkanlık Gözlemlendi

Araştırmacılar nanometre (metrenin milyarda biri) ölçeğindeki helyum damlacıklarında süperakışkanlık gözlemledi. Dr. N. B. Brauer ve çalışma arkadaşlarının yaptığı çalışmanın sonuçlan Physical Review Letters’ûa yayımlandı.

superakiskanclikBir madde süperakışkan haline geçtiği zaman viskozitesi sıfır olan bir akışkan gibi davranır. Süpe-riietkenlik gibi süperakışkanlık da kuantum mekaniğine özgü süreçlerin etkilerinin makroskopik ölçekte kendini gösterdiği, düşük sıcaklıklarda gözlemlenen bir olgudur. Hızının büyüklüğü belirli bir değerin altında olan nesneler, süperakışkan durumundaki bir maddenin içinden hiçbir dirençle karşılaşmadan geçebilir. Landau hızı olarak adlandırılan limit hız aşıldığında ise, akışkanın içinden geçen nesne akışkanda uyarılmalara neden olur. Böylece enerji kaybeder ve hızı düşer. Süperakışkan hal gözlemlenen maddelerin en bilinen örneği olan helyum için Landau hızı saniyede 58 metredir.

Araştırmacılar daha önce makroskopik büyüklükteki sistemlerde gözlemlenen süperakışkanlığın nanometre ölçeğindeki küçük damlacıklarda da görülebileceğini gösterdi. Yapılan deneyler sadece 1000 helyum atomu içeren nanodamlacıklarda da bir kritik Landau hızı olduğunu gösteriyor.

Süperakışkanlığın gözlemlenebileceği en küçük damlacık boyutunun ne olduğu henüz bilinmiyor, ileride yapılacak araştırmalar ile hem bu konuda bir fikir edinilebilir hem de süperakışkanlığın doğası daha iyi anlaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir