NBK’nın son adresi Sistem 9 Medya oldu

Kuveyt’in önde gelen yatırım fonlarından olan National Bank of Kuwait Capital’in (NBK Capital), Türkiye’deki son yatırım alanı teknoloji sahası oldu. NBK, sıfırdan yaratılan ve alanında yüzde 75’lik pazar payına sahip olan Sistem 9 Medya’mn yüzde 51’ini satm aldı. Hisse satışının 20 milyon dolar karşılığında gerçekleştiği öne sürülüyor.

sistem 9 medyaOrtadoğu’nun dev özel sermaye fon-lanndan olan NBK Capital, Türkiye’de bir satın alma operasyonuna daha imza attı. Kuveyt merkezli fonun yeni yatırımı sıfırdan kurulup dünya vitrinine çıkarılan bir bilişim şirketine oldu. NBK Capital, dokuz yıl önce kurulan ve yeni nesil yayın ve bilgilendirme ekranı alanında faaliyet yürüten Sistem 9 Medya’nın yüzde 51 ’ini satın aldı. Aldığımız duyumlara göre, söz konusu hisse satışının 20 milyon dolar bedel karşılığında gerçekleştiği öne sürülüyor.

NBK Capital, Türkiye pazarında daha önce de önemli satın almalar ve ortaklıklar yapmıştı. Kılıç Deniz, Dünyagöz, Yatsan, Dem Haç gibi şirketlere yatırım yapan NBK Capital’in son adresi olan Sistem 9 Medya, kurulduğu 2005 yılından itibaren Digital Signage sektöründe büyüyerek Türkiye pazarında yüzde 75’lik paya ulaştı. Digital Signage, tüm alan ve sektörlerde kullanılabilen yeni nesil bir yayın, reklam, duyuru ve bilgilendirme ekranı sistemi olarak biliniyor.

Sistem 9 Medya, yenilikçi dört ortak tarafından kuruldu, yoluna zaman içerisinde üç ortak ile devam etti. Şirket, son iki yıldır sektör ortalamasının üzerinde performans sergiliyor. Bu yılın sonunda cirosunun 20 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Yeni ortaklığın ardından cironun gelecek yıl yüzde 50 artırılması planlanıyor.

14 BİN EKRANI YÖNETİYOR

Şirket uzmanlarının geliştirdiği C-NET yazılımı, medya içerikleri oynatabilen ve ekran yönetimi sağlayabilen bir sistemi içeriyor. Sistem 9 Medya, Türkiye’ye kapalı devre TV yayıncılığını getiren firmaların başında geliyor. Şirket, sekiz farklı ülkede 14 binin üzerinde ekranı yönetiyor.

Toplam 42 kişilik bir ekibi olan Sistem 9 Medya, bankalardan sinemalara, fast food zincirlerinden havayolu firmalarına, akaryakıt istasyonlarından iletişim firmalarına kadar birçok sektöre hizmet veriyor. Çeşitli kurum ve kuruluşlara, dijital ortamda özel projeler geliştiren Sistem 9 Medya, biri reklam diğeri kurumsal TV sistemleri olmak üzere iki alandaki büyümesini sürdürüyor.

Şimdiye kadar yurtdışında birçok ödül aldıklarını belirten Sistem 9 Medya CEO’su Kaan Akın, çok güçlü bir fon ile kurulan ortaklıklarının kendilerini daha büyük hedeflere ulaştıracağını söylüyor. Akın, NBK’nın kendilerini seçmesinde uluslararası alandaki ödüllerinin büyük rolü olduğunu belirtiyor.

NBK Capital, Ortadoğu’da Kuveyt, Dubai, İstanbul ve Mısır’da 200’e yakın profesyonel çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Özel sermaye ve mezzanine (borç yoluyla finansman ile sermaye piyasalarından sağlanan finansman arasında bir fon türü) fonu yöneten bir yapıya sahip. 2014’te Türkiye ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yatırım yapmak üzere 350 milyon dolarlık yeni bir özel sermaye fonu oluşturdu ve yatırımlarına devam ediyor. Fon, Türkiye’de daha önce sağlık, bankacılık, deniz ürünleri ve ilaç sahasında da yatırımlar yapmıştı. Grubun Türkiye’de yoluna yeni satın almalarla devam edeceği belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir