OECD, 2014’te toparlanma bekliyor

OECD, yılda iki kez hazırladığı Ekonomik Görünüm (OECD Economic Outlook) raporunun 2013’e ait ikinci sayısını geçen hafta yayınladı. Bu rapora göre OECD 2014’te dünyada yüzde 3,6’lık büyüme bekliyor. Gelecek yıl Türkiye’deki büyümenin ise yüzde 3,8 olacağını tahmin ediyor.

Bu tahminler 2013’e göre dünyada bir miktar toparlanma beklendiği anlamına geliyor. Türkiye’de ise aşağı yukarı 2013’tekine benzer bir tablo beklentisi var. Çünkü OECD’nin tahminlerine göre bu yıl dünyadaki büyüme yüzde 2,7, Türkiye’deki büyüme ise yüzde 3,6 olacak.

OECD’nin küresel ekonomide toparlanma beklentisi, büyük ölçüde Avrupa’daki gelişmelere dayanıyor. Bu yıl yüzde 0,4 küçüleceği tahmin edilen Euro Bölgesi’nde, 2014’te yüzde 1 büyüme yaşanacağı öngörülüyor. Bu öngörülere göre Euro Bölgesi’nin lokomotifi olan Almanya ve Fransa’da halen çok düşük olan büyüme biraz hareketlenirken, İtalya ve İspanya resesyondan çıkacak. Yunanistan’da ise küçülmenin hız keseceği tahmini yapılıyor.

OECD’ye göre, 20l4’te dünyanın dev ekonomilerinden ABD’de büyüme hızlanırken, Japonya’da biraz hız kesecek. Çin’deki büyüme yeniden yüzde 8’in üzerine çıkacak. Önemli ihracat pazarlarımızdan olan Rusya’da ise büyüme biraz hızlansa da düşük kalmaya devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir