Online Alışverişte Tüketici Algısı

Türkiye’nin En Beğenilen Online Alışveriş Siteleri araştırması geçen yıl bir ilki gerçekleştirdi ve sektörün ve sektör oyuncularının tüketici algısındaki durumunu ortaya koydu. Geçen sene bu araştırma ilk defa yayınlandığında Türkiye’deki internet ekonomisinin 2016 yılma kadar toplamda 31 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyordu. Bu yıldan bakıldığında Türkiye’nin bu öngörüye hızla yaklaştığı görülüyor. Türkiye’de e-ti-caretin hacmi büyürken geçen yıla göre sektörün finansman olanakları da önemli düzeyde gelişti. Yerli ve yabancı birçok yatırımcı bu alandaki girişimlere yatırımlarda bulundu, sadece bu alanda yatırım yapmak isteyen melek yatırımcıların sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. Bununla birlikte genç girişimcilerin de en çok yoğunlaştığı alanlardan biri, e-ticaret ve etrafındaki segmentler oldu. Uzun lafın kısası, geçen seneye göre sektör daha da genişledi ve dinamizm kazandı.

E-ticaretin hacmi artıyor

Sektördeki ölçeklerin gelişmesi ve dinamizmin artmasının arkasında tüketicilerin gösterdiği ilgi ve artan rakamların büyük önemi bulunuyor. 2013 yılındaki veriler de e-ticaretin geçen yıl da artış ivmesini devam ettirdiğini gösteriyor. Ban-kalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre 2013 yılında internetten yapılan kartlı ödeme işlemlerinin hacmi 34 milyar TL olarak gerçekleşti. 2012 yılında bu rakam 30 milyar TL idi. Dolayısıyla 2013’te hacimlerin yükseldiğine tanık olduk.

Bununla birlikte burada esas önemli nokta, kartla yapılan online alışveriş işlemlerinin sayısı. Bu sayının da hızla yükseldiği görülüyor. Aynı kurumun verilerine göre 2012 yılında 171 milyon işlem yapılırken 2013’te bu rakam 200 milyon sınırına dayandı ve 193 milyon oldu. İşlem sayılarının artmasının arkasında tüketicilerin farklı ölçeklerdeki birçok alışverişinde fiziki kanallara oranla online platformların daha çok tercih etmesi yatıyor.

Sepette artış sınırlı kaldı

Bu verilerdeki artış eğilimine kıyasla sepetteki büyümenin de sınırlı kaldığını söylemek gerekiyor. Geçen yıl bu araştırmanın ilki yayınlandığında 2012’ye ilişkin veriler dikkate alınarak ortalama sepetin, yani işlem başına düşen harcamanın 174 lira olduğu görülüyordu. 2013 yılı verileri dikkate alındığında sepetin sadece 4 lira artarak 178 liraya çıktığı görülüyor. Bu durumda Bankalararası Kart Merkezi’nin hesaplamalarda kartla yapılan sigorta ödemelerini çıkarmasının da bir etkisi var. Bununla birlikte bu durum hacimlere göre işlem sayılarının daha hızlı artmasının da etkili olduğunu kanıtlıyor. Bu durum üzerinde sektördeki rekabetin de önemli etkileri bulunuyor. Sektöre girişler arttıkça fiyatlar üzerinde sıkı bir rekabet başladı. Bu rekabet, tüketicilerin daha uygun fiyatlara alışveriş yapmalarına yol açarken, sektördeki kâr marjlarını da sınırladı. Tüm bunların etkisiyle tüketiciler daha çok alışveriş yaparken hacimler buna oranla sınırlı kaldı, sepet de bu yüzden 2013’te mütevazı bir artış yaşadı.

E-ticaret Anadolu’ya yayılıyor

Türkiye’de online alışverişlerin yaklaşık üçte biri İstanbul’dan gerçekleşiyor. İstanbul’u sırası ile Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Kocaeli, Konya ve Kayseri takip ediyor. Bu durum Anadolu’daki tüketicilerin de e-ticarete ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor. Fiziksel mağazalarla yetinmeyen ya da fiziksel mağazaların erişemediği tüketiciler, diledikleri ürüne e-ticaret aracılığıyla birkaç günde rahatça sahip olabiliyorlar. Dolayısıyla bu durum Anadolu tüketicilerinde e-ticaret mecralarına yönelik ilginin artmasına yol açıyor. E-ticarette cirosal olarak en büyük kategorilerin teknoloji ve tüketici elektroniği olduğu da görülüyor. Bunu tekstil, aksesuar, ev dekorasyon, kozmetik ve ayakkabı takip ediyor. Taksit ile ilgili konular da uzun vadede tüketicileri e-ticarete yönlendiriyor. Taksit, tüketici için önemli bir alışkanlık. Fakat böyle dönemlerde e-tica-ret daha fazla avantaj sunması nedeniyle kullanıcılar nezdinde önemini artırıyor. Örneğin, önceki kriz dönemlerinde e-ti-caret hacimsel ve adetsel olarak önemli bir artış göstermişti. Çünkü tüketiciler, kriz dönemlerinde ve bunun gibi süreçlerde daha fiyat odaklı oluyorlar. Bu yeni düzenlemeyle de tüketiciler, taksit azaldığı için daha çok fiyat odaklı hale geliyorlar. İşte bu durumun e-ticarete yönelik ilgiyi artıracağı ifade ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir