Kapat !

«

»

Tem 16

Ortaklar hisse kavgasında yatırımcılar temettü peşinde


Çukurova Grubu, iki ay içinde 1 milyar 560 milyon dolarlık borcu Alfa’ya öderse Turkcell’deki hisselerini geri alabilecek. Geçen hafta bu yönde açıklanan mahkeme karan ekonomi gündemine damga vurdu. Genel kam borcun ödeneceği ve hisselerin Çukurova’da kalacağı

yönünde. Ödeme için ise birkaç senaryo konuşuluyor. Yapılamayan genel kurulun toplanması ve uzun süredir beklenen temettülerin yatırımcıya dağıtılması öngörüler arasmda. Aksi senaryoda ise hisseler Alfa’ya geçecek.

Turkcell’de altı yıldır devam eden hissedarlık sorunu ile ilgili geçen hafta nihai karar verildi. İngiliz Yüksek Mahkemesi (Privy Council) Turk-cell’in yüzde 13.81 oranındaki hissesini geri almak için Alfa’ya (Altimo) borcunu ödemesi koşulunu yerine getirmesini hükme bağladı. Buna göre, Çukurova, sözkonusu hisseleri geri alabilmek için Alfa’ya 60 gün içinde 1 milyar 560 milyon dolar ve karar günü ile ödeme günü arasında oluşacak olan faizi de ödeyecek.

BORÇ NASIL ÖDENECEK?

Gözler bundan sonra Çukurova’nın borcu ödemek için gerekli fonu bulup bulamamasına çevrilecek kuşkusuz. Daha önce Çukurova Grubıı uluslararası bankalar ile 3 milyar dolar fonlama için görüşmeler yapmıştı. Ay-nca TMSF, Çukurova Grubu’nun 10’dan fazla şirketine el koymuştu. TMSF tarafından el konulan şirketlerin satışı için potansiyel alıcılarla görüşmelerin devam ettiği söyleniyor. Bunun yanında, şirket, petrol arama ve enerji şirketlerindeki hisselerini de ipotek olarak gösterebilir. Bu anlamda Kuzey Irak’ta en çok petrol üreten şirketlerden birisi olan ve yüzde 56 his-sedan olduğu Genel Enerji alternatif bir kaynak. Çukurova’nın Alfa’ya olan borcunu ödemek için gerekli olan fon tutanın bu yollarla bulabileceği düşünülüyor. Çukurova’nın Turkcell’deki hisselerini korumak istememesi durumunda ise bir konsorsiyum kurulacağı ve Çukurova’ya ait olan haklann bu konsorsiyuma devredileceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

ALTİMO’NUN BEKLENTİSİ

Eğer borç tutan Çukurova tarafından ödenemezse hisseler bu sefer Alti-mo’ya geçecek. Bu nedenle Altimo tarafından karann memnuniyetle karşılandığı açıklaması yapıldı. Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, “Söz konusu mahkeme karan, uluslararası telekomünikasyon piyasalarında ye Türkiye’deki öncü konumunu geliştirmeyi sürdürecek Turkcell’in hissedarlık durumunu nihayet netleştirecek, şirkette kurumsal yönetişimi yeniden tesis edecek zaman dilimini belirlemiştir” açıklamasını yaptı.

Diğer ortak Teliasonera ise uğratıldığı zararlardan dolayı Çukurova’nın kendisine 925 milyon dolar ödemesi için Uluslararası Ticaret Mahkeme-si’nin kararının olduğunu hatırlatan bir açıklama yaptı. Açıklamada “Kararın yerine getirilmesi etkin bir biçimde takip edilecektir” denildi, isveçli ortak Telia Sonera’nın iletişim Grubu Başkan Yardımcısı Cecilia Edström, “Seçeneklerden biri de dava açmak” açıklamasında bulundu. Bu da ‘Sonera ile de bir dava süreci mi başlayacak5’ sorusunu akla getiriyor.

TEMETTÜ ÖDEMESİ BEKLENİYOR

Ancak genel olarak beklenti Çukurova Grubu’nun parayı ödeyeceği yönünde. Hisseler de bunu doğrular nitelikte, çünkü kararın ardından yükselişe geçti. Sonucu en çok da Turk-cell yatınmcılan merak ediyor. Çünkü üç yıldır ödenmesi beklenen temettüler bulunuyor.

Borç ödemesi yapıldıktan sonra yatınmcılann büyük merakla beklediği temettü ödemelerini Alfa’nın engellemesi için bir neden bulunmadığı düşünülüyor. Geçmişte yüzde 50 temettü veren bir şirket olan Turk-cell, analistlerin hesaplamalarına göre temel göstergelerin devamı halinde 3-8 milyar dolara kadar temettü dağıtabilir.

Şirketin bundan sonra yeni adımlan da daha rahat atması bekleniyor. Çünkü ortaklar arası anlaşmazlık öyle bir hal almıştı ki, yönetim kurulu toplanıp karar alamıyordu. Üç yıldır yeterli sayıda üye toplanmadığı için genel kurullar yapılamıyor. Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv konu hakkında son olarak, “Biz de isteriz ki genel kurullar çok başanlı bir şekilde yapılsın. Yönetim kurulumuz önümüzdeki dönemde güçlü bir yapılanma içine girerse, o zaman Turkcell takımı daha da güçlü olacak” açıklaması yapmıştı. Yapılamayan genel kurul nedeniyle önceki hafta SPK da devreye girmişti. Buna göre Torba Kanun Teklifi’nin Turkcell’in yönetim kuruluna SPK tarafından atama yapılmasının önünü açacak maddesi TBMM Genel Kuru-lu’nda kabul edildi.

DAVADA SON DURUM

Peki, dava bugünlere nasıl gelmişti? 28 Eylül 2005 tarihinde Alfa Telecom Turkey Limited (ATT) Çukurova Finance International Limited’a (CFI) 1 milyar. 52 milyon dolar borç vermeyi kabul etmişti. Bu borç için CFI’ın Çukurova Telecom Holding’te-ki yüzde 51 hissesi ve Çukurova Hol-ding’in CFI’daki yüzde 100 hissesi ipotek gösterilmişti. Daha sonra Alfa, Çukurova’nın borç anlaşmasına riayet etmediği gerekçesiyle Çukurova Te-lekom Holding (ÇTH) hisseleri üzerinde hak iddia ederek Çukurova’nın yaptığı borç ödemelerini kabul etmemişti.

Çukurova, 27 Mayıs 2007 ile 25 Mayıs 2010 tarihleri arasında 1.5 milyar dolarlık tutan hesabında tuttu. 30 Ocak 2013 tarihinde ise Privy Council Çukurova’ya hisselerini geri alabilmesi karannı vermiş ve şartlan belirlemek üzere daha fazla bilgi talep etmişti.


forivia

Benzer Yazılar

FaceBook Ekle Bunu, FaceBook Share Twitter Ekle Bunu, Twitter Share Digg Ekle Bunu, Digg Share” title= ”Google MySpace Ekle Bunu, MySpace Share Technorati Ekle Bunu, Technorati Share ”Delicious

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir