Parite yatay seyredebilir

Euro/dolar paritesi önceki haftaki 1,38 seviyelerine çıkan yükselişinden 1,3650’ye geriledi. Bu durumda kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin AB’nin kredi notunu düşürmesi etkili oldu. Haftayı 1,3680 seviyesinden kapatan Euro/dolar paritesinde aşağıda 1,3630, yukarıda ise 1,3700 seviyesi hedef gösteriliyor. FED’in tahvil alımına başlayacağı kararı önceden fiyatlandığmdan, yılsonunda 1,3730’un üzerinde hedef beklentisi düşük.

Paritede 1,36-1/ı0 geniş bandı, yılın ilk üç ayında da muhtemel gösterilen seviyeler olarak öne çıkıyor.

Dövize müdahale gelebilir

Hem uluslararası, hem de yurtiçi piyasalarda hareketli bir hafta geride kaldı. Yurtdışında en önemli gelişme Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) varlık alım programını azaltmasının (tapering) başlaması oldu. Finansal piyasalar üzerindeki etkisi büyük oranda fiyatlanmış olduğundan etkisi sınırlı kalırken, yurtiçi piyasalar negatif ayrıştı.

Artan siyasi endişelerle sert değer kaybeden TL, dolar karşısında 2,09’un üzerini görerek test ettiği tarihi zirveler sonrası haftayı 2,0910 seviyesinden kapattı.

Birçok piyasa analisti, global piyasaların Noel rehavetine gireceği bu hafta, TCMB’den döviz piyasalarına doğrudan müdahale bekliyor. Yılsonu etkisiyle piyasadaki düşük likidite de sert hareketleri destekliyor. Yılsonunda dolar/TL kurunda 2,00 seviyesinin altı beklentisi düşerken,2,05 seviyeleri yüksek olasılıkla yılsonu seviyeleri olacak.

Yüksek oynaklık, riski artırıyor

Oynaklığın arttığı piyasalarda TL mevduat, güvenli liman olarak öne çıkmaya devam ediyor. Belirsizliklerin ve risklerin gündemde önemli yer tuttuğu bu dönemde, düşüşler alım ihtimalini gündeme getirse de, kısa vadeli getiri peşinde riskinizi artırabilirsiniz. Portföylerde hisse önerileri yüzde 15-25 arasında değişiyor.

Yatırım fonlarında getiriler düşük, BEŞ fonları ise yüzde 25 devlet katkısıyla vaatkar olmayı sürdürüyor. Uzun vadeli olmaları nedeniyle burada hisse ağırlıkları artırılabilir veya esnek fonlar tercih edilebilir. Altında, 2014’te de yükseliş sınırlı olabilir. Özel sektör tahvil ve bonoları ise portföy önerilerinde yüzde 30’un üzerinde yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir