Piyasayı kaçıranlar satışları bekliyor

Borsa İstanbul 80.000’i zorluyor. Hareketin risklere rağmen sürmesini bekleyen Finans Yatırım Genel Müdürü Özgür Güneri, olası bir kâr realizasyonunmı piyasayı kaçırmış yatırımcılar tarafından alnn fırsatma çevrileceği kanaatinde. Güneri, hisse portföyünün ise uzun ve kısa vadeli olarak ikiye ayrılmasuu öneriyor.

Borsa İstanbul’un uzun bir aradan sonra 80.000leri zorladığı bir süreçten geçiyoruz. Yaklaşık iki aydır boğa piyasası görünümünde olan BIST’in bu hareketine devam edeceği yönünde bir hava da var.

Bununla birlikte olası bir kâr rea-lizasyonu piyasalardaki sıkışıklığı rahatlatacak. Gelinen seviyelerde Türkiye’nin global haberler karşısındaki tepkisinin aşağı ve yukan yönlü olmak üzere daha sert olacağım dile getiren Finans Yatırım Genel Müdürü Özgür Güneri ile piyasa beklentilerini ve ya-tmmcıya tavsiyelerini konuştuk.

Türkiye piyasalarının bugün ne denli yükseldiği malum. Geriye baktığımızda BİST tüm bu gelişmelere nasıl bir tepki verdi? Bundan sonra belirleyici noktalar neler olur?

22 Mayıs sonrasında aniden gelen Gezi Parkı olayları, ardından Suriye’de savaş çıkacak beklentileri, bir sonraki adımda 17 Aralık operasyonu, akabinde Ukrayna kanşıklığı ve nihayet yerel seçimler. Türkiye tüm bu olayları bir yıldan çok daha kısa bir süre içinde yaşadı ve toplamda baktığımızda tüm bu baskıya rağmen de çok iyi dayandı. Böylesi bir ortamda gelişen piyasalar düşünüldüğünde, Türkiye’nin daha fazla tepki verdiği söylüyor. Şu anda piyasalarda belirleyici olan iki nokta ise global piyasalarda ne olacağı ve buradaki likiditenin nasıl bir seyir izleyeceği somsu.

BİST bu noktada nasıl bir seyir izliyor? Diğer piyasalar karşısında nasıl değerlendirmek gerekiyor?

Bu noktada dünyayı bir borsa olarak düşünürsek, Türkiye piyasalannın yüksek betalı bir hisse senediymişçesine performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Dünyada işler iyi gittiğinde piyasadan daha iyi bir performans gösteriyoruz. İşler kötü giderse de performansımız daha kötü oluyor. Çünkü Türkiye likit bir konumda. Şu anki konjonktürde ise özellikle hisse senedi piyasasında dünyayla daha bir paralel hareket etme eğilimindeyiz.

Bu tepki hareketleri karşısında yatırımcı neye dikkat etmeli?

FED’in yaptığı açıklamalar biraz fazla abartılıyor. Zira bu hareketler beklentiler dâhilinde gerçekleşiyor. Aşağı ya da yukarı yönlü hareketlere tepkilerin abartılması yerine yapılacak şey, şirketlerin değerlemesine bakmak. Yapılan değerlemelerde alınacak şirketin o parayı edip etmediği burada özü oluşturuyor. Eğer şirket o değerlemeyi hak ediyorsa alım yapmalısın. Aksi takdirde ise satmak en doğru şey olacak.

Peki endekste yükseliş hareketleri devam edecek mi? Yoksa bir satış hamlesi bekleniyor mu?

Seçimlerden bir hafta önce başlayan boğa piyasasının, kısmi geri çekilmeler hariç tutulduğunda, şu anda artarak devam ettiği herkesin malumu. Şimdilik bu momentum devam edecek gibi duruyor. Fakat bir satış hareketi beklediğimizi de söylemem gerek. Şu anda piyasayı kaçıran çok kişi oldu. Çünkü öngörülemeyen bir yükseliş söz konusuydu. Bu nedenle bir satış gelirse alım fırsatı yönünde kullanılacak ve yükseliş daha sağlıklı olduğu gibi sıkışma da geride bırakılmış olacak.

Bu noktada endeks tahmininiz nedir? Sarkmalarda nereler hedeflenebilir?

Finans Yatırım olarak 12 aylık endeks beklentimiz, şu an için yüzde 6’lık bir büyümenin olacağı yönünde. Gelecek muhtemel satışlarla bir gevşeme olsa da endeksin 70.000’lerin altına düşmeyeceğini öngörüyoruz. Bu noktadan sonra ise BİST kademeli olarak yükselebilir. Şu anki sorun, değerlemelerin ve para girişinin örtüş-müyor olması.

Türkiye piyasası için önümüzdeki dönemde hangi noktalar öne çıkacak?

Yabancı yatınmcıların ‘yatırım yapılabilir seviyeye’ bakacağı bir dönemi izleyeceğiz. Bu notu özellikle koruyabilmemiz gerekiyor. Çünkü sonrasında yeni yatınmcıların gelmesi ile ekonomik kalkınmadan bahsedebiliriz. Türkiye için ise iki büyük fırsat söz konusu. Bunlardan ilki bireysel emeklilik sisteminin büyüyor olması, İkincisi ise yeni bir yabancı yatırımcı setinin Türkiye’ye gelecek olması.

Bu dönemde yatırımcının stratejisi nasıl olmalı?

Eldeki portföylerin ikiye ayrılması şu noktada daha akıllıca bir hamle. Portföyün bir kısmının uzun vadeli, temel analize dayalı hisse senetlerine koyulmasını önersem de bunun vaktinin biraz geçtiği de ortada. Dolayısıyla bu noktada dikkatli tercihler yapılmalı. Diğer portföyde ise momentum üzerine oynanması şu noktada daha akıllıca. Burada kilit nokta, ‘kâr realizasyonu gelebilir’ diye bekleniyorsa eğer, kolay girip çıkılabilecek kâğıtlar seçilmeli. Bu noktada Finans Yatırım olarak Banka Borsa Yatırım Fonu’muz yatırımcılar için uygun bir ürün.

Finans Yatınm’m önerdiği 5 hisse

1- THY: Çarpan bazında benzerlerine göre ucuz gözüküyor. 2013 son çeyrek ve 2014 ilk çeyrekteki zayıf finansal sonuçlar sonrasında, ikinci çeyrek ve üçüncü çeyreğe dair olumlu beklentilerle hissede tepki görülebilir. ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ önerimizin olduğu hissede hedef fiyatımız 8,83 TL.

2- Sinpaş GYO: Faizlerin gerilemesi ve müşterilerin alımlarını Sinpaş’ın sunduğu vadeli ödeme planlan yerine konut kredileri ile karşılamaları, şirketin nakit akım kalitesini ve net kârını olumlu yönde etkileyecektir. Şirket için 1,25 TL hedef fiyatla’Endeksin Üzerinde Getiri’tavsiyemiz bulunuyor.

3- TSKB: Bankanın marjlarındaki olumlu görünümün korunması ve diğer bankalara görece daha yüksek olan özsermaye kârlılığı öne çıkıyor. Şirket hisseleri için 1,97 TL hedef fiyat belirlerken, tavsiyemiz de ‘Endeksin Üzerinde Getiri’yönünde.

4- Türk Telekom: Operasyonel verimliliğini artırmayı hedeflemesi nedeniyle FVAÖK marjında yıllık bazda görülen azalmanın durmasını, orta vadede artıya geçmesini ve Avea’dan güçlü ciro artışı kaydetmesini bekliyoruz. ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ sağlayacağına inandığımız TT’de hedef fiyatımız ise 6,95 TL.

5- Tekfen Holding: 2014 yılında eklenecek yeni projeler, holdingin taahhüt portföyüne olumlu yansıyarak katalizör görevi görebilir. 6,40 TL olarak belirlediğimiz hedef fiyatımızla getirinin ‘Endeksin Üzerinde’ olmasını bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir