Plastikçilere gümrük vergisi müjdesi

Hammadde ithalatı plastik sektörünün en önemli sorunu.

Sektörün yüzde 85’leri aşan hammaddede ithalata bağımlılığı 2013 yılında da devam etti. Bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 13 milyar 881 milyon dolarlık hammadde ithalatı gerçekleştiren plastik sektörü bu sorununun çözüm yollarını arıyor.

Türk plastik sanayicileri, özellikle Türkiye’de ve AB’de üretilmeyen hammaddelerdeki ithalat vergisini sıfırlamak için 2013 yılının son aylarında ilk adımı atmıştı. Süreç içinde Ekonomi Bakanlığı ve Avrupa Birliği nezdinde yürütülen çalışmalar neticesinde dört emsal plastik hammaddesine ait gümrük vergileri 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren beş yıl süre ile sıfırlanıyor. Türk plastik sektörünün global piyasalardaki rekabet gücünü artıracak bu karar, aynı zamanda “askıya alma” sistemini kullanacak diğer tüm sektörler için de örnek teşkil edecek.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Söz konusu dört hammadde aslında çok önemli, çünkü verilen karar emsal teşkil edecek. Bu şekilde Türkiye’de ve AB’de üretilmeyen veya talebi karşılamayan diğer hammaddelerimizin, AB dışındaki ülkelerden ithalatı üzerindeki verginin de kalkmasının yolu açılacak” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir