Kapat !

«

»

Ağu 24

Rabobank’ın iki yıllık lisans öyküsü


Hollanda’da kooperatiflerin sahip olduğu, global kriz sırasında hükümetinden yardım almayan, dünyadaki az sayıdaki bankalardan birisi Rabobank.

Geçmişte Şekerbank ile ortaklık görüşmeleri yürüten ancak başarıya ulaşamayan bankanın Türkiye’ye gelme emeli, nihayet realize oluyor.

Banka, BDDK’dan bankacılık lisansı almaya hak kazandı. Kurumun, 1 Ağustos tarihli izin açıklamasında “Rabobank International Holding B.V (yüzde 96 pay oranı ile) ve diğer tüzel kişi ortaklar tarafından Türkiye’de 300 milyon ABD doları karşılığı Türk Lirası sermayeli mevduat bankası kurulmasına izin verilmesine karar verilmiştir” denildi.

Lisans başvurusuna yönelik haberimize 2011’de 43’üncü sayımızda yer vermiş ve lisans başvurusunun BDDK tarafından kabul edilmediğini yazmıştık. Bankanın Türkiye temsilcisi Tahsin Sağışman da, o dönemde bize gönderdiği açıklamada, lisans başvurusunda bulunulmadığına yer vermişti. Açıklamasında da Sağışman, “BDDK bankamıza yıllardır son derece yapıcı bir tutum sergileyerek Türkiye’de bankacılık faaliyetinde bulanmamızı teşvik etmektedir” ifadesini kullanmıştı. Bu açıklamaya da Ekonomist’in 2011’deki 44’üncü sayısında yer vermiştik.

Anlaşılan teşvik işe yaradı ve Rabobank, Türkiye’ye 300 milyon dolar sermaye getirerek, mevduat bankacılığı yapma yönünde adım atmaya karar verdi. Bankanın neden satın alma yerine sıfırdan banka kurma yoluna gittiği soru işareti. Bir bankacıya göre, Rabobank yönetimi, kendine uygun bir banka bulamadı, bu yüzden sıfırdan banka kurma yolunu tercih etti. Tarım sektörüne yönelik hizmet ve ürünler sunması beklenen Rabobank’ın, kendi modeliyle çalışacağından, uygun bir banka bulamadığı söyleniyor.

Bir bankacı, “Yalnız tarım finansman modeliyle çalışacaklarından kendine uygun bir banka yok. Dolayısıyla lisans almak, en temiz iş olarak görünüyor” diyor. Rabobank’ın gelmesiyle tarım bankacılığındaki rekabetin artacağını söyleyebiliriz.


forivia

Benzer Yazılar

FaceBook Ekle Bunu, FaceBook Share Twitter Ekle Bunu, Twitter Share Digg Ekle Bunu, Digg Share” title= ”Google MySpace Ekle Bunu, MySpace Share Technorati Ekle Bunu, Technorati Share ”Delicious

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir