Reel kur Merkez’in alt sınırına oturdu

Merkez Bankası tarafından hazırlanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bazlı ve 2003=100 temel yıllı Reel Efektif Döviz Kuru endeksinin değeri kasım ayında 109,41 olarak gerçekleşti. Bu endeksin değeri önceki ay da buna yakın ve 110,23 düzeyindeydi. Eylül ayındaki değer de bu civarlarda ve 108,68’di.

Dolayısıyla Merkez Bankası’nın en çok önem verdiği reel kur endeksinin değerinin üç aydır 110 dolayında seyrettiğini söyleyebiliriz. Bu değer Merkez Bankası’mn bu endeksteki aşırı değer kaybı sınırını oluşturması açısından önem taşıyor. Merkez Bankasının bu endekste böyle bir sınır çizdiğini Başkan Erdem Başçı’nm ağustos ayında yaptığı bir açıklamadan öğrenmiştik. Başçı, daha önce de bu endeksteki 120 değerini aşırı değerlenme sınırı olarak kabul ettiklerini açıklamıştı.

Mayıs ayı sonrasında hızla aşırı değerlenme sınırından aşın değer kaybı sınırına doğru yol alan reel kurun burada durması Merkez Bankası’nın kurlara agresif bir müdahalede bulunmasının önüne geçiyor.

Reel kur daha aşağılara düşmeye kalkarsa Merkez Bankası buna mutlaka müdahale edecek. Bu ise faizlerin daha da yükseltilmesini gerektireceğinden büyümeyi olumsuz etkileyecek. Reel kurun 110 civarına oturması, Merkez Bankasının şimdilik enflasyon ile büyüme arasında nazik bir denge tutturmasına izin veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir