Robot mühendis: Spider Fab

NASA, uzay araçlarını her zaman yeryüzünde inşa ediyor. Ancak Tether Unlimited firması, Robert Hoyt önderliğinde geliştirdiği bir projeyle uzay mühendisliğine yeni bir bakış açısı sunmuş oldu.

3 boyutlu baskı ve robot montaj ustasının birleştirildiği proje sayesinde artık uzay gemileri Dünya yörüngesinde inşa edilebilecek. Spider Fab adı verilen bu robot, antenler, güneş panelleri, kiriş sistemleri gibi birçok farklı parçayı monte edebiliyor.

Günümüzde böylesine büyük sistemleri burada üretip, uzayda monte etmek aşırı derecede yorucu ve yüksek maliyetli bir durum. Tabii bir de montajın yapılabilmesi için çok sayıda astronot ihtiyacı doğuyor. Dr. Robert Hoyt’un geliştirdiği Spider Fab ise bunu tek başına yapılabilen bir sistem.

Üstelik bunun için malzemelerin sadece bir makaraya sarılmış teller gibi uzaya iletilmesi yeterli. Bu da, ulaştırılacak olan malzemenin kaplayacağı yeri azaltıyor ve dolayısıyla onları ulaştıracak uzay mekiğinin işini kolaylaşıyor. Sonuçta roket sistemleri de

küçülmüş oluyor. Spider Fab, bu materyali istenen forma kavuş-turabilecek kadar becerikli bir robot. “Bir kere çalıştırdığımızda, dilersek bir futbol sahası büyüklüğünde teleskoplar yaratabiliriz” diyor Dr. Hoyt.

Bu keşif, mevcut sistemdeki mühendislik maliyetlerini de azaltacak. Hem uzayın yerçekimsiz ortamında montaj yapmanın avantajı, hem de bunun için tek bir mühendislik çalışmasına bile ihtiyaç duyulmayacak olması, Spider Fab’in öncelik tanınan projelerden biri olmasını sağladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir