Satışlarda yeterince artış yok

Perakende satışlar mayıs ayında geçen yılın aynı ayma göre yüzde 3,7 artış gösterdi. Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış perakende satışlardaki yıllık artış biraz daha yüksek ve yüzde 4,1 oldu. Aynı ayda mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış perakende satışlarda ise önceki aya göre yüzde 0,7’lik artış yaşandı.

Yılbaşından beri perakende satışlarda da aşağı yukarı safaayi üretimindekine benzer bir eğilim var. Ocak ayında perakende satışlarda çift haneli bir artış yaşanmıştı. 17 Aralık sürecinin getirdiği faiz ve kur artışına rağmen ocak ayında perakende satışlarda çift haneli artış yaşanması, 1 Şubat’ta devreye giren taksit sınırlaması gibi geçici faktörler nedeniyle talebin öne çekilmesinden kaynaklanmıştı. Bu faktörlerin ortadan kalkmasıyla şubat ve mart aylarında yavaşlama oldu. Nisan ayında bir toparlanma yaşandı ama mayıs ayında yeniden yavaşlama ortaya çıktı.

Geçen yıl haziran ayında perakende satışlarda yüzde 4,4’lük beklenmedik bir düşüş olmuştu. Bunun getirdiği “baz etkisi” nedeniyle bu yıl haziran ayında perakende satışlardaki yıllık artış yeniden yükselmiş olabilir. Fakat bu durumda bile ikinci çeyrekteki yıllık artış ilk çeyrekteki yüzde 6,8’lik düzeyinin epey altında çıkacak gibi görünüyor. Bu ise ikinci çeyrekte iç talebin büyümeye katkısının biraz daha azalmış olabileceğine işaret ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir