Şekerbank’tan iki genel müdür çıktı!

Geçen hafta bankacılık sektörü için hareketli bir haftaydı. Abank’ın 4,5 yıldır genel müdürlüğünü yapan Hamit Aydoğan, pazartesi sabahı girdiği yönetim kumlu toplantısından istifa ederek çıktı. Aydoğan, 28 Mart 2014 itibariyle görevinden ayrılma kararı aldı. Bu görevi ise yeni bir isim atanana kadar bankanın ticari ve perakende bankacılık genel müdür yardımcısı Muzaffer Öztürk’ün yürüteceği açıklandı.

İkinci istifa haberi de Şekerbank’tan geldi. Şekerbank’ın genel müdürlüğünü beş yıldan bu yana sürdüren Meriç Uluşahin, emeklilik kararı aldı. Uluşahin’den boşalan genel müdürlüğe, de genel müdür yardımcılarından Halit Yıldız’m getirildiği açıklandı.

İki ayrılık kararına ilişkin açıklamaların mürekkebi kurumadan, Abank’m genel müdürlüğüne Meriç Uluşahin’in geldiği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. Katarlı ana ortak Commercial Bank of Qatar (CBQ) böylece kısa süre içinde yeni genel müdürü atamış oldu.

Ayrılık kararı sonrasında borsa.Tiıums editörümüz Talip Yılmaz’ın konuştuğu Hamit Aydoğan, 33 yıldır finans dünyasının içinde olduğunu ve artık aktif görev değil, yönetim kumlu üyeliği yapmak istediğini söylüyor. “Abank’ın yönetim kurulunda kalacak mısınız?” sorumuza Aydoğan, “hayır” yanıtını veriyor ve başka finans şirketlerinde bu tarz görevler alacağının sinyalini veriyor.

Aydoğan, 33 yıllık meslek hayatı boyunca Koç Leasing, Koçbank, Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Bankası’nda görevlerde bulunmuştu. Meslek hayatı boyunca yeniden yapılandırma, şirketleri ortaklığa hazırlama konusunda ciddi bir tecrübesinin olduğunu kaydeden Aydoğan “Abank’ı da büyüttük, yeniden yapılandırarak satışa hazır hale getirdik. Yeni ortakla yoluna devam ediyor” dedi.

Katarlı yeni ortağın Abank için yeni hedefleri olduğunu söyleyen Hamit Aydoğan, stresli bir meslek olduğunu söylediği bankacılıkta bu hedefler için ana ortakla anlaşarak bayrağı daha genç arkadaşlara teslim etme zamanı geldiğine karar verdiğini ifade ediyor. Hamit Aydoğan, geçen yıl bypass ameliyatı olmuş, ancak çok fazla dinlemeden yeniden görevinin başına gelmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir