Şişecam Satın Almalarla Devam Edecek

Şişecam, 20 bin çalışanı, 13 ülkeye l yayılmış üretim faaliyetleri, 150 ülkeye ulaşan satışları ve 3,1 milyar doları aşan satış geliriyle uluslararası ölçekte bir şirket.

ŞişecamŞişecam, bugün üretim kapasitesi açısından cam ev eşyasında Avrupa’nın ikinci, dünyanın üçüncü, düz camda Avrupa’nın üçüncü, dünyanın altıncı ve cam ambalajda ise Avrupa’nın dördüncü, dünyanın beşinci büyük üreticisi.

Türkiye’nin yanı sıra Almanya’dan Hindistan’a uzanan 12 ülkede 25 tesiste üretim yapan Şişecam Topluluğu’nun yurtdışındaki yatırımlarının büyüklüğü 2,5 milyar doları buluyor. Topluluğun konsolide satış geliri içinde Türkiye’den yapılan ihracat ile yurtdışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların payı yüzde 50’nin üzerinde. Bugün 20 bini aşkın çalışanı olan Şişecam T opluluğu’nun yurtdışında 8 bin çalışanı bulunuyor.

Son beş yılda pek çok ortaklık ve satın atma yapan şirket, 2012’de Romanya’da Glass Corp’u, 2013’te Almanya merkezli Fritz Holding’i satın alırken, yine aynı yıl Hindistan’da HNG Float Glass Limited’in yüzde 50’sine ortak oldu.

Geçen ay Romanya’daki otomotiv camları üretim tesisinin açılışını yapan Şişecam bünyesindeki GlassCorp’un 85 milyon dolarlık yatırımla son teknolojiyle donatılan bu modern fabrikası, 800 bin araç set/yıl üretim kapasitesiyle Romanya’nın en büyük otomotiv camları üretim tesisi konumunda. 2014’te ayrıca Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nde 210 milyon dolara mal olan 230 bin ton/yıl kapasiteli düzcam fabrikası yatırımı hayata geçirildi. Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, bu yatırıma ek olarak yılın ikinci yarısında yine Tataristan Cumhuriyeti’nde 100 milyon dolara mal olan 800 bin araç-set/yıl üretim kapasiteli otomotiv camları tesisini tamamladıklarını söylüyor. Rusya’daki düz cam ve otomotiv camları fabrikalarının resmi açılışlarının ise 2015’te yapılması planlanıyor.

2020 vizyonunu doğrultusunda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma yolunda ilerlediklerini anlatan Ahmet Kırman, bu doğrultuda cirolarını 2020’ye kadar üç katına çıkararak 10 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerinin altını çiziyor. Kırman, bu büyüme için nasıl bir stratejiyle hareket edileceğini ise şöyle anlatıyor: “Halen var olduğumuz coğrafyalarda kapasitelerimizi arttıracağtz. Bu kapsamda 2020 hedeflerimize sadece organik büyümeyle ulaşılmayacağım biliyoruz. Bu nedenle yurtdışında inorganik büyümeyi de özellikle önemsiyoruz. Bu çerçevede Asya, Amerika, Afrika ve Doğu Avrupa’da yatırım fırsatlarını değerlendirmek için çalışıyoruz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir