Tacizcileri Uzak Tutmak

İş arkadaşlarımdan biri erkek çalışanlardan birinin onu sürekli evine davet etmesinden bunaldığını bana anlattı. Evli olan bu kadın, hiçbir zaman bu kişiyi ziyaret etmek istediğini söylememişti ve adamın tekliflerinden rahatsız oluyordu. Ben de kadına, kocasının müsait olup olmadığına bakacağını söylemesini önerdim. Bu da kadının moralini düzeltti.

Bir iş arkadaşı uygunsuz sözler söylediğinde saldırıya geçin ve ona duymak istemeyeceği bir şeyle karşılık verin, özellikle de kocanız veya erkek arkadaşınızla ilgili bir şeyle. Tacizlere sessiz kalarak katlanan kadınlarla ilgili çok hikaye duydum. Durumu bir amire açabilirsiniz. Ama bunu yapana kadar, tacizci size beklenmedik bir şey söylediğinde siz de ona aynı şekilde karşılık verin.

Tacizci kişilere davranışlarının yasadışı olduğunu ve bunun işlerine mal olabileceğini hatırlatın. Onlara bu konuda daha fazla bilgiyi e-postayla yollamanızı isteyip istemediklerini sorun. Eğer tacizler fiziksel boyuta ilerlerse bu davranışı hemen bir amire iletin. Sözün kısası, cesur olun ve tacizciye kolay bir hedef olmadığınızı gösterin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir