Teknomarketlerde Anında Kredi Dönemi

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) aldığı karar ile kredi kartı ile yapılan cep telefonu satışları için 1 Şubat’ta uygulanmaya başlanan taksit yasağı sadece küçük esnafı değil, teknoloji marketlerini de vurdu. Özellikle cep telefonu satışmda taksit öncesi ve sonrası dönemi kıyasladığımızda, taksitlerin durdurulmasıyla satışlarda yüzde 40-50 arasında düşüş yaşayan teknomarketler, çareyi bir süre hediye kartı gibi uygulamalarda aradı. Ancak bu uygulama da cep telefonu satışlarındaki gerilemeyi durduramadı. Cep telefonlarına yönelik kredi kartına yapılan taksitlerin yasaklanmasının yanı sıra tüm elektronik ürünlere dokuz ay taksit sınırlaması teknoloji mağazalarını harekete geçirdi. Şimdilerde teknomarketler, anlaşmalı oldukları bankaların desteğiyle tüketiciye mağaza içinde anında kredi kullandırırıyor.

Teknomarketler, artık müşterilerine başta cep telefonu olmak üzere tüm ürünlerde 36 aya kadar taksit yapıyor. Bu doğrultuda kimi firmalar tüketiciye anında kredi verebilmek için mağaza içinde anlaşmalı olduğu bankanın küçük bir şubesine yer verirken, kimisi de bunun için şube açmaksızın SMS bankacılığından ya da banka desteğiyle kurulan online sistemden faydalamyor. Tek-noSA ING Bank’la, Vatan Bilgisayar OdeaBank’la, Media-Satum Deniz Bank’la, Gold Bilgisayar Odeabank ve Türkiye Finans’la, Bimeks ise Bank Pozitif başta olmak üzere pek çok bankayla anlaşmalı.

15 DAKİKADA KREDİ

Kredi kullanmak isteyen müşteriler ise ya ilgili teknomarketin anlaşmalı olduğu bankaya SMS atarak veya online sistem üzerinden kredi kullanıyor ya da bankaların teknoloji mağazalarının içine kurduğu küçük şubelere başvuruyor. Başvuruların onaylanma kararım teknomarketler veremiyor. Müşterinin Kredi Kayıt Bürosu’ndaki kredi notu krediyi alıp alamayacağında en önemli etkeni oluşturuyor. Kredi süreci, talepten onay ve evrakların imzalanmasına kadar ortalama 15 dakika sürüyor. Bu kısa işlem sonrasında 15 bin TL’ye dek kredi almak mümkün oluyor. Kredilerdeki aylık faiz oranları ise yüzde 0.99’dan başlayıp vadeye bağlı olarak değişim gösteriyor. Bazı teknoloji mağazalarının bankalarla yaptıkları anlaşmalardaysa belli bir limite kadar faizsiz tüketici kredisi kullanabilmek mümkün oluyor.

SATIŞLAR ARTTI

Örneğin Deniz Bank’la anlaşmalı olan Media-Satum’de 12-36 ay arası yüzde 0.99 ile yüzde 1.29 oranlarında değişen faiz oranları da mevcut. Firmanın 41 mağazasında Denizbank’ın, kredi hizmeti sağladığı ‘kredi köşeleri’ bulunuyor. Media-Satum Türkiye CEO’su Bülent Gürcan’dan aldığımız bilgilere göre, kredi köşeleri aracılığıyla müşterilerin kredi puanları sorgulanıyor. Ardından bankanın kendi sistemiyle onayladığı kişiler kredi kullanımım gerçekleştiriyor. Özellikle taksit yapılamayan ürünlerde ya da yüksek hacimli alımlarda kredi uygulamasının tercih edildiğini söyleyen Gürcan, “Tek seferde nakit kullanımı yerine banka aracılığı ile kredi kullanmak müşterimize daha cazip geliyor. Bununla beraber ‘hediye kartına’ getirilen taksit yasağı sonrasmda kredi kullanımında artış gözlemlendiğini de söyleyebiliriz” diyor. Gürcan’m verdiği bilgilere göre, bu uygulama tüketicilerin alışkın olduğu kredi kartına yapılan taksitler kadar yüksek bir etki göstermese de cep telefonu satışlarında gözle görülür bir artışa yol açmış durumda. işte bu nedenle, mağazadan kullanılan bireysel kredilerin oranında zamanla artış yaşanacağı öngörülüyor.

TÜKETİCİLER HENÜZ BİLMİYOR

Bimeks’te ise bankalarla yapılan anlaşmalar şubesiz bankacılık üzerinden gerçekleştiriliyor. Bireysel kredilendirme sürecinde ne bankanın ne de kendi personellerinin mesaisini sarf etmeyi tercih etmediklerini belirten şirket sözcüleri, bu noktada iş akışlarının telefon ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirildiğini söylüyor. Birden fazla banka ile anlaşması olan Bimeks, bankadan herhangi bir ödeme almıyor. Bimeks’te alışveriş yapmak üzere müşterilere, 750 ile 10 bin TL arasında 36 aya kadar vadeli finansman imkanı sağlanıyor. Tüketiciler ya bankaya SMS gönderiyorlar ya da tek çekim ödeme yapıp kredi kartı slipleri ile başvurdukları bankada bu tutara eşit kredi kullanıyorlar.

Bimeks sözcülerinden aldığımız bilgilere göre, tüketiciler şimdilik bu kredi şeklini çok fazla kullanmıyor. Bunun en önemli sebebi uygulanan faiz oranlan ne kadar makul olursa olsun, müşterilerin kredi kartları ile peşin fiyatına taksit kampanyalarına olan alışkanlıklarının devam ediyor olması. Ancak bu uygulamanın yakın zamanda toplam satışların içerisinde giderek daha fazla pay alacağı tahmin ediliyor.

İKAME BİR UYGULAMA

57 mağazasında Odeabank ve Türkiye Fi-nans ile hızlı tüketici kredisi sunan Gold Tek-noloji’de müşteriler, bankaların geliştirdiği online sistem üzerinden kredi işlemlerini hallediyor. Müşterinin kredi notu doğrultusunda bankalar nezdinde 7 gün 24 saat kredi verilebiliyor. Gold mağazalarında 5 bin TL’ye kadar olan alışverişlerde tüketici kredisi seçeneği öneriliyor. Faiz oranı ise bankaya göre değişiyor.

Bu uygulama Şubat aymdan beri mağazalarda yürütülüyor ancak Gold Teknoloji Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir’den aldığımız bilgilere göre, uygulamadan haberdar olan müşteri sayısı az. “Bu sebeple, son dönemde taksit avantajlarına vurgu yapan bir pazarlama iletişimi yürütmeye başladık” diyen Erdemir, toplam satışlar içerisindeki kredi kullanımının şu an yüzde 5 civarında yani düşük seyrettiğini söylüyor. Tüketici kredileri elbette kredi kartları kadar kolay alınabilen bir finansal enstrüman değil. Bu yüzden başvuruların büyük bir kısmı reddediliyor. Erdemir şunları söylüyor: “Kredi kartına dokuz taksit yapmak yerine 12-24 ay kredi vadesi tercih ediliyor. Yani kredi kartına ikame bir ödeme sistemi olarak yürüyor. Ancak bu ödeme seçeneği yaygınlaştıkça, gelirine oranla aylık taksit tutarlarını düşürmek isteyen tüketiciler, kredi kartından tüketici kredisine kayacaktır.”

“TÜKETİCİ İLGİSİ ARTIYOR”

Mağazalarında banka şubesi bulunmayan TeknoSA’da kredi kullanmak isteyen müşteriler, mağaza içinden SMS ile başvuru yaptıktan sonra, işleme alman başvuruların onaylanması halinde anında alışveriş yapabiliyor.

ING Bank’ın Tek-nokredi uygulaması 750-15 bin TL arasında 36 aya varan vadelerle kullanılabiliyor. Faiz oranları ise, 3 bin TL’ye kadar kredi kullanımlarında aylık yüzde 0.99, 3 bin TL ile 15 bin TL arası kullanımlarda ise aylık yüzde 1.59 şeklinde. Kredi kartlarındaki taksit ve limit düzenlemelerinden sonra, düşük taksit seçeneğine sahip ödemeler için kredi kullanımının yoğun olarak tercih edildiğini söyleyen TeknoSA Finans Direktörü Korhan Bilek, tüketicilerin uygulamaya oldukça ilgili olduğunu söylüyor.

“KREDİLİ SATIŞLAR ARTTI”

Şu anda 110 mağazasında aktif olarak anında banka kredisi veren Vatan Bilgisa-yar’da da müşteriler kredi başvurusunu SMS ile yapıyor. Kredi kullanmak isteyen müşterilere 12 ay için toplamda yüzde 3.9 vade farkı geliyor. Örneğin, müşteri bin TL’lik kredi için 12 ayda toplamda 1.039 TL ödeme yapıyor. 2 bin TL’lik bir telefon satın alınırken krediyle 2 bin 78 TL ödeniyor. Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Haşan Vatan, “Taksit yasağından sonra banka kredileriyle geçen senenin son dönemine göre satışımız yüzde 26 oranında, teknoloji marketler içindeki pazar payımız ise yüzde 53 oranında arttı” diyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir