Televizyonda yeni kriter: Quattron

ÜLKEMİZDE televizyonsuz ev ve işyeri kalmamış durumda. Kaç milyon adet olduğunu varın siz hesaplayın. Televizyon sektörünün getirdiği diğer alt sektörler ise muazzam bir çeşitlilik gösterir hale geldi.

Quattron

Televizyonlarla ilgili en sık karşılaştığım iki soru şudur: “LCD mi, LED mi, plazma mı?” ve “Hangi markayı almalıyım?” ilk soruya cevabımız “LED alın” şeklinde oluyor, ikinci soruya ise, “Marka ismi söyleyemem ama öncelikle yerli markaları tercih etmenizi öneririm” diyorum.

Tabii ki devam eden süreçte bir sürü detay soru ile karşılaşıyorum. Detaylara girmeyeceğim. Size hızlıca nelere dikkat etmeniz gerektiğini özetlemeye çalışacağım.

TELEVİZYON SEÇERKEN DİKKAT!..

Televizyon seçimi nasıl ve neye göre yapılmalı? işte, bizce temel kriterler:

1. Fiyat: “Pahalıdır vardır bir hikmeti, ucuzdur vardır bir mihneti” diye sakın düşünmeyin. Şunu unutmayın, pahalı yapan özelliklerin pek çoğu size yararlı olmayan şeyler olabilir. Ucuzluğu da sizin için hiç önemi olmayan farklardan kaynaklanıyor olabilir. Siz bütçenize bakın!…

2. Markalar: Önceliğiniz yerli markalar olsun. Hareket noktanız satış sonrası hizmet yani garanti ve teknik servis konusu olmalı.

3. Üretim teknolojisi: Lafı dolandırmaya gerek yok. Tabii ki LED temelli teknolojiye sahip televizyonlar.

4. Çözünürlük: Eğer bana dört sene önce sorsaydmız yüksek çözünürlüğe gerek yok derdim. Ama şimdi yüksek çözünürlüklü olanları “tercih etmelisiniz” diyorum. Ne kadar yüksek diye sormayın. Yüksek işte…

5. Ekran büyüklüğü: Ekran büyüklüğünün önemli bir üstünlük olduğunu düşünmek yanıltıcıdır. Bilmeniz gereken 82 cm ekranlı bir televizyonu en yakın 165 santimetre mesafeden izleyebileceğiniz ve eğer daha yakın izlerseniz gözlerinizin bozulacağıdır. Televizyonu yerleştireceğiniz mekanın büyüklüğüne göre hesabınızı yapın.

6. Ses kalitesi: Televizyon cihazının içinde yüksek ses kalitesini ve ev tiyatrosu sistemlerindeki AC3, surround türü ses teknolojilerini gerçekleştirmek mümkün değildir. Bunun için televizyon cihazından ayrı bir ses sistemi edinmeniz gerekir. Televizyonlar görüntü göstermek içindir, içindeki hoparlörler anlaşılır bir ses kalitesini sağlamakla beraber, iddialı bir performans sağlaması imkansızdır.

7. Renk kalitesi: Günümüzde tüm tele-
vizyonlarda görüntüler “Trinitron” yani sadece üç renk (kırmızı, yeşil, mavi) kombinasyonları ile sunuluyor. Fakat son dönemde Japon firması Sharp’m TV dünyasına armağanı dördüncü renk teknolojisi oldu. Yani artık “Quattron” teknolojisi var. Kırmızı, yeşil ve mavinin yanma sarı renk eklendi. Bu teknoloji görüntülerin doğallığını gözle görülür ölçüde artırıyor. Televizyon izlerken gördüğümüz sarı renk ve tonları, ekrana kırmızı ile yeşilin farklı kombinasyonlarıyla değil, gerçek sarı renk ile yansıyor. Böylece san ve tüm tonları gerçek görüntünün canlılığında sunuluyor. Quattron bir panel teknolojisi olduğu için ekstra yayın veya uydu verisine ihtiyacınız da bulunmuyor.

8. Bütçe: Tüm bu yazdıklarımıza rağmen en temel kriter tabii ki bütçeniz. Neticede en fazla beş yıl sonra değiştireceğiniz bir ürün için ne kadar paradan vazgeçebilirsiniz? Karar sizin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir