TÜİK İLE İTO’NUN ÖLÇÜMLERİ NEDEN FARKLI?

asım ayında enflasyonun beklenenin çok altında çıkması ve Merkez Bankası’nın son tahmininin tutması ihtimalinin güçlenmesi, hemen TÜİK’in rakamlarla oynadığını ima eden belden aşağı değerlendirmelere yol açtı. Bunlardan biri İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) kasım ayı enflasyon oranının TÜİK’in İstanbul için hesapladığından daha yüksek olmasına dikkat çekiyordu. Fakat bu değerlendirme doğru değil.

Birincisi, İTO’nun endeksleri oldukça eski ve bu nedenle enflasyonu ne kadar doğru ölçebildiği kuşkulu. İTO’nun geçinme endeksi 1995 baz yıllı, toptan eşya fiyatları endeksi ise ta 1963 yılından kalma. Biz İTO’nun enflasyon oranlarına kira sözleşmelerinde hala kullanıldığı için yer veriyoruz.

Yoksa bunları çok da güvenilir bulmuyoruz. İTO’nun artık ya bu endeksleri yenilemesi ya da bu işi bırakması gerekiyor.

İkincisi, TÜİK’in İstanbul için hesapladığı enflasyon oranlarıyla İTO’nun hesapladıkları arasında sistematik bir fark da yok. Bazı aylarda İTO’nun enflasyon oranları yüksek çıkarken bazı aylarda da TÜİK’in enflasyon oranları yüksek oluyor. Mesela geçen ocak ayında İTO’nun geçinme endeksinde yüzde 0,18 düşüş ortaya çıkarken, TÜİK İstanbul’da tüketici fiyatlarının yüzde 1,69 arttığını hesaplamıştı. Hatırladığımız kadarıyla o sırada hiç kimse TÜİK’in rakamlarla oynadığını ima etmemişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir