Turkcell Bölgesel Fırsatları Kovalıyor

Türkiye’yi cep telefonu ile tanıştıran şirket olan Turkcell, 2014 içinde 20’inci yılını kutladı.

Zorlu rekabet ortamına rağmen T urkcell Türkiye, 2014’ü 12,7 milyar TL’lik ciro ile kapatmaya hazırlanıyor. Yılın üçüncü çeyreğinde 97 bin abone kazandığı yönünde açıklamalarda bulunan şirket, müşteri memnuniyetini artırıcı hizmetler ve ön ödemeli hatlardan faturalı hatlara geçişlerin etkisiyle faturalı abone sayısını da artırdı. Turkcell’in Türkiye’deki toplam abone sayısı ise 34,7 milyon oldu.

Turkcell

Turkcell, Türkiye’nin yanı sıra Kazakistan, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan, Belarus, Moldova, KKTC ve Almanya dahil olmak üzere toplam dokuz ülkede 71,1 milyon müşteriye hizmet veriyor. Bu rakam ile de Avrupa’nın üçüncü büyük operatörü konumunda bulunuyor. Yüzde 41,45’ine sahip oldukları Fintur aracılığıyla Kazakistan, Azerbaycan, Moldova ve Gürcistan’da faaliyet yürüttüklerini söyleyen Stratejik Projeler ve Uluslararası işlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ilter Terzioğlu, Kazakistan’da K’Cell, Azerbaycan’da Azercell, Moldova’da MoldCell ve Gürcistan’da Geocell markaları ile hizmet verdiklerinin altını çiziyor.

ilter Terzioğlu, konuşmasını şöyte sürdürüyor: “Öte yandan yüzde 55’ine sahip olduğumuz Astelit ise Ukrayna’da ‘life:)’ markasıyla 2005 yılının ocak ayından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Belarus’ta da 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren BeST’in hisselerinin yüzde 80’i Turkcell’e ait. Kuzey Kıbrıs Turkcell ise 1999 yılından bu yana KKTC’de hizmet veriyor. Yüzde 100 Turkcell iştiraki olan Turkcell Europe, Nisan 2011’de Almanya operasyonuna başladı ve halen Almanya’da yaklaşık 400 bin müşteriye ulaşıyor.”

T urkcell’in, FinT ur dışındaki uluslararası iştiraklerinde, bugün itibariyle yaklaşık bin 800 kişi çalışıyor. Hedeflerinin lider oldukları pazarlarda bu konumu sağlamlaştırmak, diğerlerinde ise pazar paylarını artırmak olduğunu ifade eden ilter T erzioğlu, “Stratejimiz var olduğumuz pazarlarda verimliliğimizi ve abone tabanımızı arttırmak suretiyle pozisyonumuzu güçlendirmek. Bulunduğumuz ülkelerde yatırımlara devam ederek ürün portföyümüzü çeşitlendirmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya odaklanıyoruz. Ayrıca bölgesel büyüme için fırsatları da takip etmeye devam ediyoruz” diye konuşuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir