Türkiye’nin en beğenilen online alışveriş siteleri

Türkiye’de e-ticarete yönelik ilgi artıp, hacimler yükseldikçe bu alandaki markalarla tüketicilerin kurduğu ilişki de gelişiyor. Türkiye’nin En Beğenilen Online Alışveriş Siteleri araştırması bu alandaki en beğenilen markalara gözler önüne sererken tüketicilerin bu markalara yönelik yaklaşımlarını da ortaya koyuyor. Takip eden sayfalarda 15 farklı e-ticaret kategorisinde en beğenilen alışveriş sitelerini bulacaksınız. Bu 15 kategori yanında genel olarak en beğenilen online alışveriş sitesi de bu sayfalardan duyurulmuş oluyor.

En beğenilen şirketlerin geçen yıl tüketici algısındaki konumu ile bu yıldaki algısına bakıldığında tüketicilerin tüketim davranışlarında belli markaların ağırlık kazandığı görülüyor. Son araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre bu yılın en beğenilen beş online alışveriş sitesi, geçen seneye göre tüketici algısındaki konumlarını geliştirdikleri görülüyor. Bununla birlikte farklı kategorideki lider alışveriş sitelerinin geçen seneye göre konumlarını korumakla kalmayıp ilerletmiş olmaları da marka bilincindeki eğilimin en güçlü kanıtlarından biri olarak öne çıkıyor.

Tabii bu saptamayı tersinden okumak da mümkün. Tüketici e-ticaret konusunda belli lovemark’lar yaratırken, belli markalardan da uzaklaşıyor ya da onlarla daha yakın ilişki kuramıyor. Tüketici

eğilimlerine yönelik infografıklerde de ortaya koyduğumuz gibi alışveriş deneyiminde yaşanan farklı sorunlar, markalara olan güvenin düşmesine yol açıyor, markalardan vazgeçmenin en büyük nedenleri olarak ortaya çıkıyor.

Türkiye’nin En Beğenilen Online Alışveriş Siteleri araştırmasında birçok dikkat çekici tüketici eğilimi var. Ancak tüketiciler ile markaların ilişkisine yönelik açıklayıcı olan verilerden birisi de “Alışveriş yapılmasa da sıkça takip edilen siteler”i gösteren veriler. Bu veri tüketicilerin bakışında alışkanlık yapan kimi markaların ortaya çıktığına da işaret ediyor.

İşte Türkiye’nin en beğenilen online alışveriş siteleri…

Hepsiburada.com dünyada çok az başarılı örneği olan; sürekliliğe, her geçen gün artan ürün alternatifi ile ürün çeşitliliğine ve hayati kolaylaştırmaya dayanan bir is modeline sahip. Biz bu iş modelini sağlıklı ve sürdürülebilir görüyoruz. İnternet tüketicilere zaman kazandıran ve hayatlarını kolaylaştıran bir

ortam olmalı. Zaten tüketici de ihtiyacı olduğunda her zaman ihtiyacını bulacağı ve bu ihtiyacını giderirken en iyi hizmet alacağı bir platformlar istiyor. Dolayısıyla tek çeşit ürün veya hizmet sunmak ya da sınırlı zamanda belli sayıda ürünü tüketicinin beğenisine sunmak yerine sürdürülebilir, full fiyatlı ve müşteri memnuniyetine yönelik olarak her gün geliştirdiğimiz bu iş modelini başarılı olarak devam ettirmeye çalışıyoruz.

“Aynı gün teslim” uygulaması

Bu kadar büyük bir operasyonu yürütmek deneyim ve sistem bütünlüğü gerektiriyor. Türkiye’nin lider e-ticaret platformu olmanın avantajını kullanıyoruz. Alman siparişin yüzde 65’i aynı gün depodan çıkıyor. Müşterilerimize seçtiği ürünü mümkün olduğu kadar hızlı ulaştırmaya çalışıyoruz. Hatta stoktaki ürünler için eğer sipariş öğleden önce verilmişse “aynı gün teslim” diye bir uygulama başlattık. Kargo ücretine çok düşük bir ilaveyle bu seçeneği sunuyoruz. Uygulamanın başladığı ilk gün, 500 kişi bu seçeneği tercih etti. İade oranlarımız ise çok düşük, bu konuda müşterilerimize hayal kırıklığı yaşatmamak için çok çaba sarf ediyoruz. Tüm iş ortaklarımızı kendi sevkıyat sistemimize entegre ettik. Takibi tek merkezden olmak üzere, bu sistem lojistik konusunda bize büyük fayda sağlıyor.

Hepsiburada.com olarak her zaman öncelikli hedefimiz online alışveriş pazarına artı değer katmak ve internet kullanıcılarının her sektördeki ihtiyaçlarını en geniş ürün yelpazesi ve en iyi hizmet kalitesiyle karşılamak oldu . Önümüzdeki dönemde de Türkiye’de tüketicilerin hayatını kolaylaştırmak, onlara zaman kazandırmak ve perakendenin cehresini müşteri odaklı bir şekilde değiştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Sektör büyümesi hizmetle orantılı

Geçtiğimiz yıl sektördeki büyümenin yüzde 40 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu oran diğer birçok sektöre göre bir hayli yüksek. Büyüme hızımızın da ABD ve Avrupa pazarlarının çok üstünde olduğunu görüyoruz. Ancak bu yeterli değil çünkü Türkiye hâlâ gelişmekte olan bir pazar. BKM tarafından henüz 2013’ün net rakamları açıklanmadı. Ancak sigorta harcamaları çıkarıldıktan sönra 35 milyar TL civarında bir hacim yaratıldığı yönünde tahminler var. 2014’te ise bu rakamın 50 milyar TL’nin üzerine çıkacağı öngörü-lü yor. E-ticaretin toplam perakende içindeki oranının şu anda yüzde 2 civarında, ABD ve AB gibi olgunlaşmış pazarlarda bu oran yüzde 10’ların üzerinde seyrediyor. Üç yıl içerisinde Türkiye’deki e-ticaret hacminin de iki haneli rakamlara ulaşması hedefleniyor. Türkiye’de şu anda 36 milyonun üzerinde internet kullanıcısı var. İnternet üzerinden alışveriş yapanların sayısı 10 milyon. 2014’te 2 milyon yeni alışverişçinin sisteme katılmasını bekleniyor. Türkiye’de tüketiciler internetten alışveriş yapmayı seviyor ve destekliyor. Dolayısıyla büyümelerin çok daha hızlı olmasının önünde, müşteri hiçbir zaman bir engel olmadı. Bu yüzden mevcut müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için; sektörün büyümesi, biz oyuncuların ve ekosistem-deki diğer oyuncuların (bankalar, lojistik firmaları vs.) çok daha iyi hizmet vermesi gerekiyor. Hepsiburada.com olarak bizim için hizmet çatısı altında; doğru marka ve ürünler, rekabetçi fiyat, hızlı sevkıyat ve satış sonrasında mükemmel hizmet bulunuyor. Tüm bu aksiyonlar göz önünde bulundurulduğunda internetin her yıl bir önceki yılın iki katma çıkacağı bir ortam sağlayacağını düşünüyorum.

Türkiye’nin en çok tercih edilen, en büyük ilan ve alışveriş platformlarından biri olan sahibinden.com müşteri ihtiyaçlanna uygun ürün ve hizmet sunma başansma sahip bir markadır. Kullanıcılanmız bir gün alıcıyken, bir diğer gün ellerindeki ürünleri satarak değerlendirmek isteyen satıcılar olabiliyor. Diğer yandan, sahibinden.com’un bir ilan ve e-ticaret platformu olarak alıcıların çok yoğun olarak tercih ettiği bir site olması iyi kurumsal satıcıları da bünyemize çekiyor.

sahibinden.com’un en çok tercih edilen sitelerden biri olmasında bir diğer önemli etken de, farklı alanların tamamında bakılabilecek ilk adres olmasından kaynaklanıyor. Kullanıcılanmız hayal ettikleri evi, arzu

ettikleri vasıtayı, tutkunu oldukları teknolojik ekipmanı ya da hobileriyle ilgili herhangi bir şeyi bir arada bulabilecekleri yegane platformun sahibinden.com olduğunu biliyor, sahibinden.com’un “Alışveriş” ana kategorisinde yer alan milyonlarca ilan arasında yapılan değerlendirmeye göre, kadınların en çok “giyim ve aksesuar” kategorisinden alışveriş yaptığı, erkeklerin ise en çok bilgisayar satın aldığı görülüyor.

Güvenli e-ticaret

İş modelimizin gücüne ilave olarak, kullanıcılarımızın sahibinden, com’u yıllardır tartışmasız tercih etmelerinin farklı nedenleri de bulunuyor, sahibinden.com olarak, tüm e-ticaret işletmelerinin yasal uygulamalar dışında kendi güvenlik politikalarını da oluşturmaları gerektiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede sahibinden.com’da opsiyonel olarak sunulan Güvenli e-Ticaret (GeT) adını verdiğimiz bir sistemimiz mevcut. Bu sistemle alışveriş ve ödeme sürecini başından sonuna kadar kontrol edebilerek, yapılan alışverişlerde gerek ödemenin satıcıya, gerekse ürünün alıcıya sorunsuz ve doğru şekilde ulaşmasını güvenceye alabiliyoruz, sahibinden.com üzerinde Güvenli e-Ticaret (GeT) seçeneğim kullanıp satışlarım gerçekleştiren kullanıcılarımızın belirli bir profil puanı oluyor. Bu şekilde ürünü sattığı kişi satıcıyı “ürün kalitesi, vermiş olduğu hizmet, zamanında teslimat” gibi bir çok kriter bazında değerlendirmiş oluyor.

Mobil uygulamalara yatırım sürecek

Türkiye’de yaklaşık 40 milyon internet kullanıcısı var.

Mobil internet kullanıcı sayısı yaklaşık 16 milyon, sahibinden.com’da ise 8 milyon mobil tekil kullanıcımız bulunuyor. Yani Türkiye’deki mobil internet kullanıcılannm yansı mecralanmızı yoğun olarak kullanıyor. Mobil ticaretin geleceği çok parlak. Artık günlük yaşamda kullandığımız cihazlar giderek mobilleşiyor. Operatörler pazara uygun fiyatlı akıllı cihazlar sunuyor. Günlük PC satışının ise giderek düştüğünü görüyoruz. Her gün, o gün doğan bebek sayısının 4 katı kadar Android ve IOS cihaz aktive oluyor. Kullanıcılar zamanlannın büyük çoğunluğunu mobil uygulamalarda geçiriyor. Bu da mobil uygulamalann önemini kanıtlıyor. Halihazırda İPad Emlak ve sahibinden.com iPhone uygulamalanmızla hizmet veriyoruz. Ücretsiz olan İPad Emlak ile sahibinden.com’da yer alan 1 milyondan fazla emlak ilanı harita üzerinde aranabiliyor, sahibinden.com iPhone kullanıcılanmız ise 3,6 milyon ilan arasında kolaylıkla arama yapıp, ilan detaylanna ulaşabiliyor. Mobil uygulamalan-mıza olan yatınmlanmıza devam ediyoruz. Kullanıcılanmıza en üst düzey kalitede hizmeti mobil cihazlarda da sunmak bizim önceliğimiz.

GittiGidiyor’un bugün 10 milyonun üzerinde üyesi bulunuyor. Üye sayımızı 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23 artırırken, yeni üye sayımızda yüzde 63’lük bir artış sağladık. 2014 Ocak-Şubat ortalamalarına baktığımızda aylık ziyaret sayımız 27,5 milyon, ortalama tekil ziyaretçi sayımız ise 13,3 milyon

civarında olduğunu görüyoruz. Bu başarıyı sağlayan dinamikleri şu şekilde açıklayabiliriz; GittiGidiyor her gün 5 binden fazla kategoride, 5 milyonu aşkın ürünle 700 bin kişiyi birbirine bağlıyor, yani ürün çeşitliliğimiz oldukça fazla. Günün Fırsatı bölümünde her gün 500’den fazla çok uygun fiyatlı ürün sunuyoruz. Güven, başarımızın temelindeki bir diğer önemli faktör. GittiGidiyor’un 2001 yılında keşfedip geliştirdiği Sıfır Risk Sistemi, internetten alışverişi daha keyifli ve güvenli kılan bir ödeme-onay sistemi sunuyor. Sıfır Risk Sistemi sayesinde internetten dokunarak alışveriş yapabiliyorsunuz. Gerek yeni, gerekse ikinci el ürünlerde, önce ürünü teslim alıp görüyorsunuz. Sizin onayınızdan sonra ise paranız aktarılıyor.

Diğer bir konu ise müşteri hizmetleri; GittiGidiyor olarak çok önemsediğimiz bir müşteri hizmetleri modelimiz var. Bugün itibariyle bünyemizde yazılı iletişim hizmetleriyle kullanıcılarımıza 7/24 hizmet veriyoruz, yüzde 80 oranında kullanıcılarımızın sorularına 1,5 saat içinde cevap vermiş oluyoruz. Kargo şirketleriyle indirim anlaşmalarımız bulunuyor ve birçok banka ile her dönem kampanya ve taksit imkânları tanıyoruz.Tüm mobil platformlarda alışveriş imkanı sunuyor olmamız da kullanıcıların bize ulaşmasını kolaylaştırıyor. iPhone ve Android telefon uygulamaları, Android tablet ve iPad uygulaması ve mobil site ile GittiGidiyor’a her an her yerden ulaşmak mümkün oluyor.

Mayıs’ta bir ilk geliyor

GittiGidiyor 2013 yılında yakaladığı yüzde 69’luk büyüme ile eBay Avrupa organizasyonu içinde, hem işlem hacmi hem de net gelir sıralamasında 5. sırada yer almayı başardı. Büyüme oranı olarak Avrupa pazarına kıyasla daha önde olduğumuzu göz önünde bulundurarak, Türkiye’nin e-ticaret hacminin birkaç yıl içinde çift haneli rakamlara ulaşacağına ve GittiGidiyor’un eBay Avrupa organizasyonu içerisinde daha üst sıralara çıkacağına inancımız tam. Biz sürdürülebilir başarımızla konumumuzu 3. sıraya taşımayı hedefliyoruz. Ayrıca Mayıs ayında yeni bir projemiz hayata geçiyor olacak. Türkiye’de ilk defa kurguladığımız oluşum ile kullanıcılarımız farklı bir online alışveriş deneyimi yaşayacak.

Türkiye’nin ilk ve lider özel alışveriş kulübü Markafoni, kurulduğu 2008 yılından beri sunduğu özel alışveriş deneyimiyle modaseverler için her alışverişi bir aşka dönüştürüyor. Seçkin markaların giyim, aksesuar, kozmetik, dekorasyon ve lifestyle kategorilerindeki ürünlerini yüzde 90’a varan indirimlerle sunan Markafoni, kolay, keyifli ve güvenli alışveriş arayan moda-severlerin ilk tercihi konumunda. Bu konuma gelmesinde, Markafoni’nin ürün çeşitliliğinin, özel avantajlarının, renkli kampanyalarının, güvenilirliğinin, iade süreçlerinin kolaylığının, hizmet kalitesinin, sponsorluklarının ve marka değerinin büyük etkisi var. Her alışveriş bir aşk sloganıyla faaliyet gösteren Markafo-ni olarak, müşteri memnuniyeti en önem verdiğimiz konuların arasında yer alıyor. Telefon ve internetten müşteri hizmetleri uygulamalarını barındıran VIP servis hizmetine online canlı chat uygulamasını da ekledik. Bunun yanı sıra, farklı kampanyalardan almak istedikleri ürünleri tek bir sepette birleştirme imkanı sağlayan “Markafoni Tek Sepet” uygulamasını hayata geçiren ilk özel alışveriş kulübü olduk. Ayrıca, Markafoni Black programı dahilinde Markafoni’den sık alışveriş yapan üyelerimize özel çağrı merkezinden faydalanma ve özel stil danışmanlığı gibi farklı alışveriş ayrıcalıkları sunuyoruz.

Mobile özel kampanyalar geliyor

Markafoni olarak e-ticaret oyuncusundan çok bir perakendeci olarak hareket ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Çünkü hem sezon sonu ürünlere yer veren Markafoni, hem de sezon ürünlerine yer veren Markafoni iştirakleri zizigo. com, misspera.com ve enmoda.com olarak, konum ve strateji açısından perakendenin bir parçası konumunda faaliyet gösteriyoruz. Markafoni olarak Türkiye’nin ilk 20 perakende şirketinden biriyiz ve önümüzdeki 10 yılda ilk 5 oyuncudan biri olacağımıza inanıyoruz. Diğer taraftan, ileri dönemlerde mobil alışverişin daha da yükselmesine şahit olacağız. Bu nedenle, mobil site ve uygulamalarımızı sürekli geliştirerek ve bu mecraya özel kampanya ve ayrıcalıklar sunarak mobil alışverişte büyümeye devam edeceğiz.

Türkiye’nin ev ürünleri satışı yapan en büyük e-ticaret sitesiyiz. Ev konusuna odaklandığımız için o alanı sahiplendik ve çok araştırdığımızdan farklı ürün modellerini kolaylıkla bulabiliyoruz. Sektörümüzde lider bir konumda bulunmamız, işinde uzman ve iyi bir ekibe sahip olmamız, sunduğumuz ürünlerin çeşitliliği, avantajlı fiyatlar ve ücretsiz kargo seçenekleri ile fark yaratıyor, müşterilerimizin dikkatini çekiyoruz. Kullanıcı odaklı, müşteri memnuniyetine büyük önem veren bir yapımız var. Müşterilerimizin fikirleri ve beğenileri bizim için çok büyük önem taşıyor. Sitemizin, üyelerimizin memnuniyeti ve sevdikleri özellikler, ürünler doğrultusunda sürekli geliştiğini söyleyebiliriz. Yaptığımız bazı geliştirmeler ile Evim.net’i farklı kılmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızla başarıyı yakaladığımızı söyleyebiliriz.

Ciroda hedef 100 milyon TL’yi geçmek

2013 yılı bizim açımızdan çok verimli ve başarılı geçti. Önemli çalışmaları hayata geçirdiğimiz, hedeflerimizi büyüttüğümüz bir yıl oldu. 2013’te, 212, EBRD ve Simile Venture Partners’dan toplamda 5 milyon dolar civarında yatırım aldık. Ayrıca 2013’te depomuzu Kurtköy’e taşıdık ve daha geniş bir alana sahip olduk. Bu sayede stoktaki ürün adedimizi artırmaya, hızlı teslimat yapabildiğimiz ürün sayısını da yükseltmeye başladık. 2014’te de yeniliklerimize devam edecek, üyelerimizin hayatını kolaylaştırmak için büyük bir heyecanla çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye’nin en müşteri odaklı şirketi olmayı hedefliyoruz. 2015 yılında ciromuzun 100 milyon TL’yi geçmesi üzerine tüm stratejimizi kurduk.

Başarı için Türkiye ideal bir ülke

Ülkemiz internet girişimleri için büyük potansiyel taşıyan, pozitif bir ortama sahip. Türkiye’nin genç ve interneti yoğun olarak kullanan nüfusu, e-ticaretin büyümesine önemli katkılar sağlıyor. Yetenekli ve alanında uzman girişimcilerimizin sayısı da hızla artıyor. Girişimlere yatırım yapan kişilerin de çoğalmasıyla birlikte sermayelerde de artış yaşanıyor. Dolayısıyla bir internet girişimini hayata geçirmek, doğru adımlar atarak başanya ulaşmak için Türkiye ideal bir konumda bulunuyor. Günümüzde online alışverişe olan ilgi sürekli olarak artmaya devam ediyor. Her geçen gün daha çok kişi alışverişleri için interneti tercih ediyor ve faydalarını keşfediyor. Dolayısıyla müşteri ilgisinin olumlu yönde ilerlediğini, gelişen teknoloji ve imkanlar doğrultusunda sürekli olarak artmaya devam edeceğini öngördüğümüzü söyleyebiliriz. Sektörümüze giren yeni katılımcılar azaldı fakat mevcut rakiplerle rekabet aynı şekilde ilerliyor. Dolayısıyla e-ticarette rekabet azaldı diyemeyiz.

Ebebek’in felsefesi, bebekolojidir. Yaptığımız işi en iyi tanımlayan sözcük budur. Söz konusu bebek olunca, tüm deneyimimizi ve uzmanlığımızı paylaşıyoruz. Biz, daha doğum öncesinden başlayan bu süreçte; sadece ürünlerimizi değil, bilgi birikimimizi ve tecrübemizi de sunuyoruz. Bu açıdan sürekli olarak müşterilerimizin hayatlarına dokunduğumuzu düşünüyorum, ebebek’in başarısını etkileyen bazı kriterler vardır. Birincisi güvendir. Öncelikle ebebek için güven duygusu da çok önemlidir. Bebek.com ile çıktığımız bu yolda ailelere ihtiyaçları olan bilgileri düzenli verdik ve bir güven duygusu oluşturduk. Oluşturmaya da devam ediyoruz. Kaliteli ürünler ve hesaplı fiyatlar da ikinci kriterimizdir. Biz ebebek olarak kendi çocuklarımıza almayacağımız hiçbir ürünü satmıyoruz. Üçüncü kriter olarak hızlı servisi söyleyebiliriz. 2001 senesinden beri kargoları en hızlı şekilde teslim etmeye özen gösterdik. Satış sonrası hizmet de dördüncü kriterimizdir. Satış sonrasında da sattığımız ürünlerin arkasında duruyoruz.

Mağaza sayısı 60’ın üzerine çıkacak

“En büyük mağazamız internet” şeklinde bir sloganımız var. Her ne kadar perakende sektöründe çok ciddi ve büyük yatırımlar yapsak da ebebek.com’u da geliştirmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Rakip mağazaların internet siteleri de var. Bizim internet sitemizin ise mağazaları da var. Bu çok temel bir farktır. Bir tarafta 150 bin aylık tekil ziyaretçisi olan konvansiyonel mağaza -internet sitelerine karşın bizim aylık yaklaşık 1 milyon üzerinde tekil ziyaretçimiz var. Bu istatistik veriler ebebek’in en büyük farkını göz önüne sermektedir.

Önümüzdeki birkaç yıllık süreçte ebebek mağaza sayısını 60 m üzerine çıkartmaya çalışırken diğer taraftan aynı süreçte e-ti-caret sitemizin toplam cironun yüzde 50’sini oluşturabileceğini öngörüyoruz.

E-ticarette bebek segmentinin payı yüzde 6

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren siteler içinde bebek ve çocuk ürünleri sektörü yüzde 6’lık bir dilime denk geliyor. En çok aranılan 10 anahtar kelime arasında “mama”, “bez” ve “bebek arabası” var. Bu verilere baktığımızda online bebek ürünleri alışverişinin çok iyi bir potansiyeli olduğunu söylemek mümkün. Diğer tarafta yeni nesillerin internete olan yakınlığı var. Bu sebeple e-ti-caret sektöründe ciddi bir büyüme olacağını düşünüyorum. İlerleyen yıllarda bugünün gençlerinin anne-baba olmasıyla online bebek ürünleri alışverişinin daha iyi bir konumda olacağını açıkça öngörüyoruz. Ancak gerek diğer kategorilerde gerekse dikeyde bebek kategorisinde faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinde çok ciddi ekonomik sorunlar görüyoruz. İş modelleri sadece ciro arttırmaya yönelik olduğu için bir çok e-ticaret sitesi maalesef hazin sonla kapılarına kilit vuruyorlar. Bu bağlamda ekonomik sürdürülebilirliği dikkate almayan internet yatırımları önümüzdeki dönemde iş modellerini yeniden yapılandırmazlarsa kapanmaya devam edeceklerdir.

Yemeksepeti.com’un başarısında en büyük rol içinde bulunduğu pazarı ve kullanıcıyı çok iyi anlamış oluşu. İçinde bulunduğumuz ekosistemi doğru kurguladık ve hem kullanıcılarımızla, hem de iş ortağımız restoranlarla artı değer sağlamayı başardık. Pazara erken girmiş oluşumuzun da verdiği avantajla gelişme alanlarımızı ve fırsatları erken gördük; kullanıcılarımızın Yemeksepeti’n

den neler beklendiğini anladık ve tüm alt yapımızı ve sistemimizi beklentileri karşılamak üzerine kurarak, her zaman kullanıcı odaklı olabildik. Her zaman tercih edilir bir marka olmanın yolu insanların hayatım ve yaşayış şekillerini, “Bu olmadan önce ne yapıyormuşuz?” dedirtecek şekilde değiştirmekten geçiyor. Ne yapıyorsanız yapın, insanların alışkanlıklarına yön vermekten vazgeçmemelisiniz. Yemeksepeti olarak işimizi tutkuyla sahiplendik ve her zaman fark yaratacak adımlarla yolumuza devam ettik. Bu hem kullanıcılar tarafından bir lovemark haline gelmemizi hem de iş ortağı restoranlar tarafında vazgeçilmez bir iş ortağı olmamızı sağladı.

Farklı coğrafyalarda satın almalar gelecek

Türkiye’ye yakın coğrafyalarda bir numaralı online yemek siparişi oyuncusu olmayı hedefliyoruz. Uluslararası markamız Foodonclick.com ile Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Suudi Arabistan ve Lübnan’da 1.000’den fazla restoranla hizmet veriyoruz. Aynı zamanda 2013 yılında Yunanistan’da yaptığımız ilk yatırımla Avrupa’da satın alma yapan ilk Türk internet şirketi konumuna ulaştık. Önümüzdeki dönemde satın alma yoluyla farklı coğrafyalara açılmaya devam edeceğiz. Ayrıca 2013 yılı içinde “yemek” çatısı altındaki ürün gamımızı genişleterek, Yemeksepeti bünyesine dikey projelerimiz Lokum.com ve Papyon.com’u ekledik. Lokum.com ile Türkiye’nin farklı yörelerinden lezzetleri üreticilerinden temin ederek kullanıcılarımıza sunarken, dışarıda yeme-içmeye dair her şeyi bünyesinde barındıran Papyon.com ile restoranlarda online rezervasyon imkanı sağlıyoruz.

Türk e-ticaretinin her zaman iyi rekabete ihtiyacı var. Dilerim ki önümüzdeki dönemde çok daha kaliteli projelerin üretildiğine veya yurt dışında kendini ispatlamış projelerin, pazarın dinamikleri dikkate alınarak Türkiye’ye uyarlandığına tanık olacağız. Fiyatların şeffaflığı ve karşılaştırma kolaylığı açısından doğru stratejiler izleyen, tüketicilerin güven duygusunu kazanmayı öncelikleri olarak belirleyen markalar, artan rekabetten başarıyla çıkan oyuncular olacaklar.

Grupanya 2010 yılının Mayıs ayından beri müşterilerine en iyi kampanyaları sunabilmek için canla başla çalışıyor. Tüketiciler tarafında süreç temelde iki adımla ilerliyor. İlk adım, sunduğunuz kampanyanın ne kadar ilgi çekici olduğu ile ilgili. Tüketiciler en iyi mekanlarda, en iyi hizmeti, en yüksek indirimle elde etmek istiyor. Bu kriterlere ne kadar yaklaşabilirseniz satın alma kararı o kadar kolaylaşıyor. İşin ikinci adımı ise tüketicinin satın aldığı hizmetten faydalanması. Bu aşamada hizmetin vaat edilen hizmet olması ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşıyacak şekilde sunulması gerekiyor. Bizim işimizin püf noktası aslında bu an. Aracı olduğumuz için hizmetin sağlanması aşamasında olay yerinde değiliz, bu nedenle müşteri memnuniyetine ancak gecikmeli olarak müdahale edebiliyoruz.

Ama kampanyalardan faydalanan insanlara gönderdiğimiz anketlerle memnuniyetlerini ölçüyor ve bir aksaklık yaşanmışsa düzeltilmesi için anında aksiyon alıyoruz. Aslında bu şirketi kurarken en önemli konunun müşteri memnuniyeti olduğunu biliyorduk. Asıl zor olan, dört yıllık yolculuğumuzun sonunda tüm günlük karar alma süreçlerimizde bu unsurun her şeyin önünde geliyor olması.

Big Data odağı

Biz yerinde tüketilen hizmetler sağlayan küçük ve orta boyutlu işletmelerin internete açılan kapışıyız. Ve bu işi bizden daha iyi yapan kimse yok. Burada çok büyük bir pazardan bahsediyoruz, son beş senedir internet ile fiziksel dünyanın buluşması olarak adlandırılan bu alanda bizim modelimizden başka bir model uzun vadeli başarı sağlayamadı. Yerel işletmelerin internet aracılığı ile tüketiciler tarafından keşfedilmesini en kolaylaştıracak unsur ise servisimizi mobil mecralardan olabildiğince erişilebilir ve kolay kullanılır kılmak. Mobil için zaten artık internetin yeni hali diyebiliriz. Bu nedenle 2014 senesinde mobil mecradaki varlığımızı yeniden tasarlayarak, tüketicilerin değişen alışkanlık ve ihtiyaçlarına uygun hale getirmek için çalışıyor olacağız. Ağırlık verdiğimiz diğer konu ise her tüketicimizi daha yakından tanıyarak, onların ilgisini en çok çekecek kampanyaları kendilerine ulaştırmak. Bu gerçekten çok zor bir iş ve çok büyük bir Ar-Ge eforu gerektiriyor. Yaklaşık üç yıldır bu konuda birkaç bilimsel makale yazacak kadar çok çalıştık, e-ticaret’in en önemli problemlerinden birini çözmeye çalışıyoruz ve bu iş “big data” işi. Biliyorsunuz, “big data”-dan aksiyon alınabilecek anlamlar çıkarmak çok zor bir iş. 2014 yılında tüm bu çalışmalarımızın meyvesini toplayacağımızı hissediyoruz.

Türkiye’nin en büyük ve yaygın gıda e-ticaret sitesi olan Migros Sanal Market ile bugün, 16 farklı şehirde bulunan 76 operasyon noktamızdan hizmet veriyoruz. Migros Sanal Market sayesinde müşterilerimiz, zaman ve efor harcamadan market alışverişlerini evlerinden, işyerlerinden hatta yoldan istedikleri zaman verebiliyorlar. Üstelik Migros mağazasında geçerli tüm fiyat, indirim ve kampanyalardan yararlanarak. Mağazalarımızdaki özel eğitimli ve deneyimli personellerimiz, sipariş verilen her ürün için girilen özel notları, istekleri dikkatle değerlendiriyorlar. Müşteri odaklı hizmet anlayışımız ile müşterilerimize sanki mağaza içerisinde ürünleri kendi elleriyle seçmiş gibi hizmet sunuyoruz.

Migros Sanal Market’ten sipariş veren müşterilerimizin profili yoğun olarak, 25-45 yaş arası, büyük şehirlerde yaşayan ve çalışan kitle. Kadınların çalışma hayatındaki aktif rolü, özellikle büyük şehirlerde zaman kavramının doğru yönetilmesi gerekliliği Migros Sanal Market’i kullanma oranını da artırıyor. Akşam evde yapacağı yemeğin malzemelerinin siparişini yoldan veren bir kişi evine geldiğinde kapıda siparişini bulup, hiç zaman kaybetmeden yemeğini yapabiliyor. Sıradan bir günde, Migros Sanal Market’i kullanarak Ankara’da okuyan oğlunun evine ya da kaldığı öğrenci yurduna sipariş teslim edilmesini sağlayan bir anneye ya da İzmir’deki ailesinin ihtiyaçlarını Amerika’dan verdiği siparişle karşılayan bir babaya rastlamak mümkün. Bebekli ev hanımları için de Migros Sanal Market’in önemini unutmamak gerek. Kısaca Migros Sanal Market, müşterilerimize farklı alışveriş deneyimleri yaratarak alışverişlerini daha da zevkli ve kolay hale getiriyor. Migros’un, Sanal Market altyapısını kullanan “Mobil Market” uygulamamız ile de müşterilerimiz, sipariş vermek istedikleri ürünlerin barkodunu sokakta, evde, mağazada kısacası her yerde okutarak kolayca sepetine ekliyor ve çok hızlı sipariş verebiliyorlar. Türkiye’de ilk defa mekandan bağımsız barkod okutma uygulaması ile örneğin evdeki süt kutusunun ya da komşu ziyaretinde tadılan kahvenin barkodunu okutmak ve anında sipariş vermek mümkün. Müşterilerimiz, Mobil Market’i kullanarak siparişlerine bilgisayardan başlayıp cep telefonundan ya da cep telefonundan başlayıp bilgisayardan tamamlayabiliyorlar.

Sanal Market alışverişlerinde ödemeler internet üzerinden online veya teslimat sırasında kapıda nakit ya da kredi kartı ile yapılabiliyor. Siparişler tüm bölgelerde özel soğutma sistemli frigorifik araçlarla teslim ediliyor. Bunun yanı sıra teslimatta sınırsız iade garantisi sunuyoruz. Henüz belirli sayıdaki mağazamızda uyguladığımız tablet ile sipariş hazırlanma yöntemi ise, sipariş hazırlama süremize ve kalitemize etki sağlayacak önemli bir teknolojik yatırım olarak öne çıkıyor.

Amway Corporation’m dünyadaki 55 bağlı şirketinden biri olan ve Türkiye’de Temmuz 1994’de faaliyete geçen Amway Türkiye, bugün Türkiye’nin önde gelen doğrudan satış firmalarından biri konumunda. Amway Türkiye, bugün 270 binden fazla Serbest Girişimcisi aracılığı ile 500’den fazla ürününü tüketicilerine ulaştırıyor.

Amway ürünlerini tanıtmak ve satışını gerçekleştirmek için Serbest Girişimcilerimizin içten dışa detaylı bilgiye sahip olmaları çok önemli. Dolayısıyla alt markalardan, markaların konumlarına, ürün isimlerinden Amway Serbest Girişimci eğitimlerine kadar pek çok detay da sitemizde yer alıyor. Özellikle eğitim desteğini herkese ulaşabilmek üzere sitemizden de yayınlıyoruz. Diğer bir taraftan; serbest girişimci iş modeli nedeniyle, ürünlerin perakende satış noktalarında satılmaması da web sitesi trafiğini yoğunlaştıran unsurlar arasında. En son teknolojiyle hazırlanan web sitesi; satın alma süreçlerinde kolay sipariş verebilmeyi sağlarken; yalın, anlaşılır ve şeffaf olmasıyla da fark yaratıyor. Üstelik, ürünlerin eve teslim edilmesi de Serbest Girişimcilerimizin hayatını kolaylaştırması açısından web sitemizi başarılı kılıyor.

Mobil uygulamalar artacak

Günümüz teknolojisinde değeri ve gücü yadsınamaz olan mobil uygulamalarımız mevcut.Bu platformda eksiksiz ve hatasız bir altyapı ile olabilmek bizler içinde çok önemli. Daima bu altyapıyı güçlendirmek üzere teknolojik yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Telefon ve tabletler için Amway İş Uygulaması ve Amway Augmenter uygulamaları bulunuyor. Amway Serbest Girişimcilerimizin biz-lere kolay ulaşabilir olmaları işimizin en kritik noktalarının başında geliyor. Mobil uygulamalar çerçevesinde son çalışmamız Amway Kiosk. IPhone, iPad ve Android tabletlerde kullanılabilen yeni Amway Kiosk’un geliştirilmiş interaktif özellikleri sayesinde müşterilerinizden gelen bütün sorulara cevap verebilme ve Amway Serbest Girişimcilerimizin ihtiyacı olan tüm materyalleri anında gö-rüntüleyebilme şansı sunuyoruz.

ETS’nin güçlü markası web sitesinin kullanıcı dostu olması /sunduğu hız web sitesinin önerdiği ürünlerin / bilginin fazlalığı. Müşterilerimiz seyahat etmek istediklerinde komple çözümler bulabiliyorlar. Gemi turu ve Disneyland dahil farklı ürünler sunabiliyoruz. Yeni hayata geçirdiğimiz bir uygulamamız var. Misafirlerimiz artık yurtdışmda bazı destinasyonlarda otel ve Türkçe transfer hizmetini Etstur kalitesi ile alabilecekler. Yabancı dil bilmeyen misafirlerimiz için önemli bir hizmet bu. Netice de 23 yılın tecrübesini web sitemize de yansıtıyoruz. Çağın gereği olan ve misafirlerimize avantaj olarak sunabileceğimiz bütün teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Amacımız, etstur. com’daki ürün gamımızla birlikte kullanım kolaylığını da artırmak.

Türkiye’nin eğlence ve spor etkinlikleri alanında lider bilet-leme firması Biletix olarak, sektörde 14’üncü yılımızı doldurduk. Kurulduğumuz tarih olan 2000 yılından beri e-ticaretin ilk ve yenilikçi firmalarının aralarında yer aldık. Dünyada e-ticaret siteleri arasında ilk 10’da bulunan Ticketmaster’m Türkiye temsilcisi olarak, e-ticare-tin aktif olarak kullanılmasında etkin rol oynayarak sektörün genişlemesini sağlayan başlıca aktörlerden biri olduk.

Tüm bunları yaparken, uluslararası pazarları ve yurtiçindeki gelişmeleri hep yakından takip ettik. Uluslararası pazarlarda gelişen yeni teknoloji ve çözümleri, Türk tüketicisinin ihtiyaçları paralelinde bazen bire bir bazen de adapte etmek suretiyle kendilerine ulaştırdık. Bilet, internet üzerinden satılmaya çok uygun bir ürün.

Bizim işimizde hayran kitlesi ve etkinlik arasında duygusal bir bağ var. Etkinlikler için bilet satışı yaptığımızı düşünürseniz, Biletix olarak aslında bir ürün satışı yapmıyor, deneyim yaşanmasına aracılık ediyoruz.

Sitemiz etkinliklerin daha hızlı ve kolay bulunmasına yardımcı olan sağlam bir arama motoruna sahip.

Biletix.com bölge seçimi opsiyonu kullanıcıların kendi şehir ve bölgelerinde yer alan etkinlikleri keşfetme imkanı sağlayarak, kullanıcılarına keyifli bir satın alma süreci sunuyor. “Etkinlik Grup Sayfası” konseptimizle, tüm performansları/etkinlikleri birleştirilmiş bir grup çatısı altında toplayarak (örneğin; ulusal bir turne içinde yeralan tüm şovlar) kullanıcılara hem liste hem de takvim görünümünde izleme olanağı sağlıyoruz. Facebook ve Mys-pace sayfalarımızla etkinlikler hakkında daha zengin bir bilgi ve içerik sunuyoruz. Facebook entegrasyonumuz ile kullanıcılarımız hem beğendikleri etkinlikleri “Beğen” geribildirimi ile değerlendirebiliyor, hem de etkinliğe LCV yapabiliyorlar.

Ayrıca mobil uygulamalarımızla sporseverler, konser takipçileri, tiyatroseverler gibi kullanıcılar; etkinlik videoları, 360° mekan görselleri, oturma planlan ve daha birçok detayı, avuçlarının içinde görerek, arzu ettikleri etkinliklerin durumu hakkında gerçek zamanlı bilgilere sahip olarak, kredi kartlan ile tamamen güvenli bir ortamda bilet satın alabiliyorlar.

Eğlence tutkunlan, blog.biletix.com ile tüm etkinlikleri keşfederek, güncel kültür sanat haberlerini detaylı olarak takip edebiliyorlar.

Biletix’in akıllı telefon uygulamalan akıllı telefon kullanıcısı tüketicilerimize büyük kolaylık sağlamaktadır. i-Phone uygulamamızın “Yakınımda” özelliği ile kullanıcılarımız, 15 km uzaklıkta olan etkinlikler hakkında gerçek zamanlı bilgi alabilirler. Windows Phone 8 uygulaması ile kullanı-cılanmız yeni satışa çıkan, yakında çıkacak olan ya da seçili bölgenin en çok satan etkinliklerine göz atarak, yakınlanndaki etkinlikleri keşfedebilirler.

Etkinlik mekanını haritada bulup, navigasyon ile yol tarif alabilirler. Etkinliğin tarihini takvimine ekleyerek sosyal medyada paylaşabilir, oturma planını inceleyerek en iyi yeri herkesten önce seçebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir