Ukrayna: Moskova’nın Pişman Olacağı Bir Hata

Rusya’nın Kırım’ı (ve kim bilir Ukrayna’nın daha ne kadarını) ele geçirmesiyle Vladimir Putin, Sovyet-ler Birliği’nin 1979’da Afganistan’ı işgal etmesiyle boy ölçüşebilecek bir stratejik hata yaptı. Batı’nm güçsüzlüğüne güvenen Moskova, kısa vadede, ülkeyi parçalamayı ya da bağımsız Ukrayna’nın 22 yıllık mevcudiyetine son vermeyi başarabilir. Ama bu hamle aynı zamanda Rusya’ya olduğu kadar Putin’in iktidarına da-ağır hasar verebilecek güçleri harekete geçirdi.

Putin, Suriye ve İran’da Barack Obama’yı gölgede bıraktığı için yaşadığı sarhoşlukla eline fazla güvendi. Aynen zamanında SSCB Devlet Başkanı Leo-nid Brejnev’in Başkan Jimmy Carter’m bir enayi olduğunu ve Sovyetler’in Afganistan işgaline tepki vermeyeceğini anladığı gibi.

Brejnev feci bir hesap hatası yaptı. İşgalin başlattığı şok, Carter’ı şu anki başkanımızın hayal bile edemeyeceği adımlar atmak zorunda bıraktı; Moskova’ya buğday satışını kesmekten Moskova Olimpiyatları’nm boykot edilmesine (çok sayıda ülke buna destek verdi) ve tehlikeli derecede köh-nemiş Amerikan ordusunun yeniden inşasına dek. Ronald Reagan, gayet akılcı bir şekilde Sovyet karşıtı gerillaları silahlandırarak ve orduyu cesaretle Carter’m asla tasavvur edemeyeceği bir ölçekte güçlendirerek daha da ileri gitti.

SSCB, Soğuk Savaş’ı kaybetti ve parçalandı. Obama ise şimdiden Soçi’deki G8 zirvesini ertelemeyi kabul etti. Putin durmazsa Rusya’nın saldırganlığı giderek artan bir bedele yol açacak.

Ekonomi: Zaten ticari mal fiyatlarındaki düşüşten ötürü güç kaybediyordu. Putin’in işgalinin ardından artık kim Rusya’ya yatırım yapmak isteyecek? Yaptırımlar muhtemel ve yaptırımların kapsamı Moskova, Ukrayna’nın geri kalanı için harekete geçtiği takdirde daha da büyüyecek.

•    G8: Obama ve Avrupalılar pek hoşlanmasa da bu grup G7 olacak.

•    Ruble: Yoğun bir baskı altına kalacak, özellikle sağlam para ile ekonomik güç arasındaki bağdan bihaber hükümetin zaten para birimini “hafifçe” devalüe etmeyi denediği göz önüne alındığında.

•    Sermaye kaçışı: Ruslar, oligarklar-dan başlayarak paralarını daha güvenli yerlere yollamak için yarışacak. Bu, Rusya’nın gelecekteki büyümesine ağır bir darbe indirecek.

•    Haksız edinilmiş servetler: ABD, Ukrayna’nın devrik devlet başkanma yaptığı gibi oligarkların ve siyasi liderlerin hesaplarını dondurmaya başlamalı.

•    Bankalar: Rus iş dünyasının Batılı fınans kuruluşlarına erişime ihtiyacı var. Söz konusu erişim çeşitli yollarla sınırlandırılabilir ya da engellenebilir. Bu durum Rusya’nın dünyanın geri kalanıyla iş yapma yeteneğini zayıflatarak büyümeyi aksatacaktır.

•    Vizeler: Rus oligarkları Batılı ülkelere erişimi muhafaza etmek istiyor. Erişimin yasaklanması ya da ciddi ölçüde azaltılması onlara zarar verecektir.

•    Doğalgaz: Moskova, Avrupa ve Ukrayna’}! Rus doğalgazına bağımlılıklarından dolayı köşeye sıkıştırdığını düşünüyor. Ama bu değişecektir.

ABD, sıvılaştırılmış doğalgazm ihracatı için yeni tesis inşasını hızlandıracak.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hamlesiyle Fransa ve Almanya da Moskova’ya enerji bağımlılığını azaltmak için isteksizce de olsa hidrolik kırma yasağını kaldıracaktır.

•    Ticaret: Rusya’nın ortakları ahbap-çavuş kapitalizminin gemi azıya aldığı bir ülkede faaliyet gösteren şirketlerle ticaretini en aza indirmeye çalışacaktır. 9 Doğal kaynaklar laneti: Rusya’da petrol, gaz, alüminyum ve diğer doğal kaynakların bol olması, geniş tabanlı bir ekonominin gelişmesini engelledi. Batı ile ilişkilerin zarar görmesi, bu alandaki reformlara pek fayda sağlamayacak.

#    Füze savunma sistemleri: Obama, Moskova’yı rahatlatmak için bu sistemlerin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da kurulmasından vazgeçti. Oysa bunlarla balistik füze geliştirdiği için İran’a bir mesaj vermek amaçlanıyordu. Obama -ya da kesinlikle halefi- bu kararı iptal edecek ve programı genişletmeyi sürdürecektir.

® İran: Kongre, bu Rus müttefikine Beyaz Saray’ın uygulanmasını istemediği daha katı yaptırımları geçirmeli. Her türlü müzakerenin göz boyamadan ibaret olduğunu anlamalıyız.

Ukrayna’da muhalefet son kez iktidara geldiğinde yolsuzluğa gömüldüğü için bu fırsatı eline yüzüne bulaştırdı (Ukrayna, Rusya’dan bile daha yozlaşmış). Rus yanlısı rejim bu sayede tekrar iktidarı ele geçirdi ama sonrasında vatandaşları için selefinden de kötü ^ kararlar aldı. Putin, olayları akışına bırakmalı ve Rus nüfuzunu adım adım yeniden inşa etmek için uygun zamanı beklemeliydi. Bugüne dek tam bir sabır ustasıydı. Ama bu sefer değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir