Uzayda Bitki Yetişebilir mi?

Dış uzay ya da kısaca uzay dediğimiz ortam yaklaşık 3 Kelvin (-270°C) sıcaklığı, vakum (havasız) ortamı ve zararlı radyasyon etkisiyle bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için uygun değil.

Ancak NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) ve Ayda bitki yetişip yetişmeyeceğini anlamak amacıyla deneyler gerçekleştiriyor. Uluslararası Uzay İstasyonunda bitki yetiştirmek amacıyla geliştirilen Bitki Üretim Sisteminde (VEGGIE) bitki için gerekli besin ve su VEGGIE tarafından sağlanırken sıcaklık kontrolü ve bitkinin büyümesi için gerekli gazlar, örneğin oksijen ve karbondioksit kabin ortamından sağlanıyor. Bitkinin köklerinin büyümesinde kütleçekiminin önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülse de araştırmacılar bu deneyle Uluslararası Uzay İstasyonu gibi ağırlıksız ortamlarda yetişen “uzay bitkilerinin” köklerinin Dünyadakine benzer şekilde büyüdüğünü gözlemledi. 2015’te gerçekleştirilmesi planlanan deneyde ise gönderilen tohumların Ay’da çimlenmesi ve büyümesi amaçlanıyor. Tasarlanan kapalı hazne sayesinde bitkilerin Aydaki zararlı ortamın etkilerinden korunması sağlanırken büyüme sürecinin kamera, sensör ve başka elektronik sistemler ile takip edilmesi planlanıyor.

Ayrıca bitkinin büyümesi için gerekli ışık doğal güneş ışınlarından sağlanırken bitkilerdeki genetik materyalin radyasyona karşı direncinin belirlenmesi amaçlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir