Vergideki hız kesme bütçe açığını patlattı

Merkezi yönetim bütçesi nisan ayında 2,7 milyar TL açık verdi. Geçen yılın aynı ayında bütçede 595 milyon TL fazla vardı. Bütçede 2014’ün ilk dört ayı itibariyle ise 4,2 milyar TL açık var. Bu açık geçen yılın aynı dönemindeki açığı tam 14 kat aşıyor. 2013’ün ilk dört ayındaki bütçe açığı sadece 302 milyon liraydı.

Bu yıl bütçe açığının artış göstermesi, büyük ölçüde, vergi tahsilatının hız kesmesinden kaynaklanıyor. Geçen yıl bu sıralarda yüzde 20’nin üzerinde olan vergi gelirlerindeki yıllık artış, son üç aydır yüzde 7 civarında seyrediyor. Vergi gelirlerindeki artışın hız kesmesinin nedenini de ekonomideki yavaşlama oluşturuyor. Türkiye’de vergi gelirlerinin önemli bir bölümünü mal ve hizmet harcamaları ya da ithalatı üzerinden alınan vergiler oluşturuyor. En önemli kalemlerden biri olan dahilde alınan KDV’deki yıllık artış nisan ayında yüzde 2’ye kadar geriledi. Bir başka önemli kalem olan ithalde alınan KDV’de ise nisan ayında yüzde 16 artış yaşandı ama önceki iki ayda düşüş vardı.

Vergi tahsilatı hız keserken harcamalardaki artış ise aynen sürüyor. Son 10 yıldaki performansla bütçede eli epey güçlenen hükümet, önünde iki seçim olduğu için, harcamaları kısma gereği duymuyor. Bu yılki bütçe açığı hedefi 33,3 milyar TL ve buna ulaşmak için hala geniş bir marj var. Ayrıca bütçe açığı hedeflenen düzeyi bulsa bile uluslararası ölçülere göre düşük kalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir