Vestel / İhracatın Satışdaki Payı Artıyor

Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biri olan ve 1 milyon metrekareden geniş alana sahip Vestel City’de üretimini gerçekleştiren Vestel 16 bin kişilik bir aile.

17’si yurtdışında olmak üzere 24 şirketi bulunan Vestel, yurtiçinde bin 250 satış noktası, 350 yetkili servis ve 15 merkez servis ile tüketicilere hizmet veriyor.

Vestel

Yurtdışında ise Vestel markalı ürün satışı yapan 2 bin 750 satış noktasına sahip.

Dünya çapında 500’ün üzerinde markaya her yıl 4 binden fazla televizyon çeşidi sunan Vestel, Avrupa LCD TV pazarının ilk üç oyuncusundan biri.

Yurtdışı satışlarının cironun içinde büyük bir paya sahip olduğunu söyleyen Vestel İcra Kurulu Başkanı Enis Turan Erdoğan, “2013 yılında konosilde bazda 6,2 milyar TL net satış geliri elde ederken, toplam satışlarımızın yüzde 73’ünü ihracat gelirleri oluşturdu” diye konuşuyor. Son 16 yıldır dayanıklı tüketimde Türkiye’nin ihracat şampiyonu olduklarının altını çizen Erdoğan, Türkiye’nin TV ihracatının yüzde 88’inin, beyaz eşya ihracatının ise yüzde 27’sinin kendilerine ait olduğu bilgisini veriyor.

Enis Turan Erdoğan, 600 yabancı çalışanı olan ve bugün 149 ülkeye ihracat yapan Vestel’in önümüzdeki dönemde nasıl bir stratejiyle yola devam edeceğini ise şu sözlerle anlatıyor: “Avrupa, Kuzey Afrika, Güney Amerika, Avustralya, Uzakdoğu ve Sahra altı Afrika bölgelerine ihracat yapmaya devam edeceğiz. Bu yıl içinde Sharp markasıyla bir işbirliğine imza attık. Sharp markası lisansı altında beş yıl boyunca beyaz eşya ürünleri geliştirecek, üretecek ve Avrupa’da satış ve pazarlamasını yapacağız.”

Vestel Şirketler Topluluğu’nun yeni döneme ilişkin en önemli konu başlıklarından bir tanesini de akıllı telefon sahası oluşturuyor. Vestel’in, yakın zamanda bu alandaki ürünü, yerli tasarım ve üretim akıllı cep telefonu ‘Venüs’ Berlin’de piyasaya sürüldü.

Vestel Şirketler Topluluğu, beyaz eşya ve elektronik sahasında olduğu kadar akıllı telefonda da önüne iddialı hedefler koydu. Bu alanda iç pazar olduğu kadar ihracat da önemseniyor. Enis Turan Erdoğan, üç yıl içinde Venüs’ü Türkiye’de 2 milyon adetlik bir pazara, ihracatta ise 1 milyon adetlik satışa ulaştıracaklarını ve cari açığa pozitif etki yapacaklarını söylüyor.

Vestel’in akıllı telefon ürettiği Manisa’da halihazırda 300 mühendis çalışıyor. Ancak daha da önemlisi doktoralı çalışan sayısının fazlalığı. Erdoğan, şu dönemde 60 olan doktoralı çalışan sayısını kısa zamanda üçlü rakamlara ulaştırmak istediklerini belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir