Yabancılar alıyor borsa yükseliyor

Son dönemde BÎST-100 Endeksi yükseliş performansıyla öne çıkıyor. Endeksteki değişim ile yabancı aluııları arasındaki ilişkiye bakıldığında, yükselişin nedeni ortaya çıkıyor. Y abancıların alım yaptığı haftalarda endeks yükseliyor. Bundan sonraki süreçte petrol fiyadanndaki gelişmeler ve global parasal genişleme gibi faktörler yabancı hareketlerine ve dolayısıyla endekse etki edecek.

Borsa İstanbul, en son aralık ayı başında test ettiği 77.000 seviyesini üç ay aradan sonra geçen hafta içinde tekrar gördü. Yıla 71.727 seviyesinden başlayan endeks, 21 Ocak’ta bu yıl için en düşük seviyesi olan 68.230 seviyesini test ettikten sonra, gelen alımlar-la birlikte yönünü yukarı çevirmeye çalışıyor. Son dönemde özellikle yabana yatırımcı tarafındaki alım yönlü hamlelerin etkisiyle birlikte endeks geçen haftayı 77.191 seviyesinden tamamladı. En düşük seviyeye göre endeksin getirisi yüzde 13,1’e ulaştı. Peki ne oldu da yabancı yatırıma alıma geçti? Bu alımlar devam edecek mi ve yabancılar hangi hisseleri alıyorlar?

ALIMA DÖNDÜLER

2015 yılında yaklaşık 2,5 milyar dolarlık net yabancı çıkışı oldu. Merkez Bankası’nın yayınladığı verilere göre, ocak ayında da 261 milyon dolarlık net yabana satışı devam etti. Ancak şubat ayında 403 milyon dolarlık net alım söz konusu. Özellikle 19 Şubat ve son verinin açıklandığı 26 Şubat haftasında sırasıyla 259 milyon dolar ve 269 milyon dolarlık net alım yapıldı. Yılbaşından bugüne haftalık bazda yabancı alımı ve endeksin getirisine bakıldığında, doğrudan ilişki net olarak ortaya çıkıyor. Yabancıların nette alım yaptığı haftalarda endeks değer kazanırken, satışa geçtiklerinde düşüş yaşanıyor.

Geçen hafta endeksin yukarı hareketinin sürmesinde de bankacılık hisseleri başta olmak üzere gelen yabancı alımlarının etkili olduğu uzmanlarca ifade ediliyor. Bankacılık sektörünün 2016’da kâr ve öz sermaye performansında artış beklentisi, yabancıların bu sektöre olan ilgisini ayrıca artırıyor. Bankacılık sektörünün 2016 beklentileri ile ilgili olarak finans haberimizi okuyabilirsiniz.

DÜNYA DA YÜKSELDİ

Hisse senedi piyasasında yaşanan bu yükselişler sadece Türkiye ile ilgili değil. Gelişmekte olan piyasalarda da değer artışlarının olduğunu belirtmek gerekiyor. Başta petrol olmak üzere emtia fıyatlanndaki yükseliş ve FED’in faiz artırımında aceleci davranmayacağı beklentisi, gelişmekte olan piyasaların yeniden yatırımcıların gözdesi olmasını sağladı.

Borsa İstanbul’da yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 12 artış yaşandığını ifade eden yabancı sermayeli bir aracı kurumun üst düzey yetkilisi, son bir ayda gelişmekte olan piyasaların da benzer performanslar sergilediğini söylüyor. Hisse senedi piyasalarında yaşanan bu olumlu gelişmede petrol fiyatlarının etkisine dikkat çeken yetkili, “Petrol fıyatlanndaki düşüş durur ve 40 dolar/varil fiyat seviyelerine oturursa, hem gelişmekte olan piyasalarda hem de Borsa İstanbul’da olumlu trend sürer.

Ancak Türkiye piyasasına yönelik çok fazla risk var. bu nedenle uzun vadeli bir trend olmaz” diyor.

YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

2015 yılında sadece Borsa İstanbul’un değil gelişmekte olan piyasa-lann ucuzladığını hatırlatan Ünlü Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Attila Koksal ise “Son dönemde yaşanan yükselişler sonrasında içinde bulunduğumuz ayı piyasasının bittiğini söylemek için henüz çok erken. Bunun kalıcı, uzun soluklu bir çıkış olduğunu düşünmüyorum” diyor.

İç ve dış politik belirsizliklerin yatırımcıları rahatsız ettiğinin altını çizen Attila Köksal’a göre, yatırımcılar piyasanın ucuz olduğunu düşünmelerine rağmen uzun vadeli alım yapmıyor. Çünkü petrol fıyatlanndaki düşüşün olumlu etkisi olsa da dış ticaretimizdeki ve turizmdeki düşüşler oldukça olumsuz. Koksal, iç piyasada da birçok sektörde durgunluk gözlemlendiğini sözlerine ekliyor.

NE ALIYORLAR?

Özellikle son bir ayda yabancı yatırımcılann alım yaptığı hisselere bakıldığında bankacılık hisselerinin yanında teknoloji şirketleri daha ön planda, indeks, Despec Bilgisayar, Arena Bilgisayar bu hisselerin başında yer alıyor. Bankalar arasında Vakıfbank’ta son bir ayda yabancı takas payı yüzde 11 artarak yüzde 76 seviyesine kadar çıktı. Bunun yanında geçen hafta ortak hisse alım programı açıklayan Tekfen’de de yabancı alım-larının olduğu gözlendi.

Haftalık bazda ve yılbaşından bugüne yabancıların en çok aldığı hisseleri ise son sayfadaki takas analiz tablolarında görebilirsiniz.

YABANCI BEŞ YILDA 5 MİLYAR DOLAR GETİRDİ

Ata Yatırım’ın analizine göre, yabancı sermaye yatırımlarının borsanın performansı ile olan korelasyonu çok yüksek. BISTin halka açık kısmının 2007’de yüzde 72’sine sahip olan yabancı yatırımcının payı, yıllar içinde azalarak 2015 yılında yüzde 62’ye kadar geriledi. 2015 yılı, 2008 krizi sonrasında en çok yabancı çıkışının yaşandığı yıl oldu. Yabancı yatırımcılardan para çıkışlarının yaşandığı yıllarda BIST’in performansı da negatif etkilendi. Ancak 2015’teki para çıkışına rağmen yabancıların Türk sermaye piyasalarına uzun vadede güvendiği görüldü. BIST’e 2010-2015 yılları arasında yabancılar 5 milyar dolar net para girişi yaptı.

Son yıllarda pozitif gelişmelerden bir tanesi de Bireysel Emeklilik Fonları’nın artan hisse pozisyonları oldu.

2015 yılı sonunda BES ve yatırım fonlarının toplam hisse pozisyonu 8,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Uzun vadede kurumsal yerli yatırımcıların paylarının artması, BİSri global dalgalanmalara karşı daha korunaklı hale getiriyor. Kaynak: http://www.haberplus.net/haber/2404/ucretsiz-bayilik-veren-firmalar.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir