Yangına Körükle Gitmeyin

Matematikte iki negatif sayı toplandığında daha negatif bir sonuç elde edilir. Öte yandan, negatif sayıya bir pozitif sayı eklenirse, negatif ya azalır ya da tamamen ortadan kalkar. Bu işyerinizdeki öfkeli bir karakter sizinle yüzleştiğinde akılda tutmaya değer bir prensip. Onun negatifliğini bir pozitifle nasıl dengeleyeceğinizi bilmek, onunla gerçekleştirdiğiniz her nahoş yüzleşmenin daha pozitif sonuçlara yönelmesini sağlayacaktır.

Bunu başarmanın bir yolu şaşırtma taktiği kullanmaktır.

Karşınızdakinin hakaretlerine aynı şekilde tepki göstermek yerine onu soğukkanlılıkla karşılayın. Doğrusunu söylemek gerekirse bu zor bir yöntemdir ve çoğu insanın böyle bir tartışmada sahip olabileceğinden daha fazla olgunluk gerektirir, ama insanı iyi arkadaşlar arasına sokar.

“Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” adlı kitabında yazar Step-hen Covey, “kazan-kazan” anlayışının, diğer bir deyişle olumsuz bir durumu herkes için olumlu kılma sanatının önemini vurguluyor ve bunu gerçekleştirme yeteneğinin duygusal olgunluğun alamet-i farikası (markası) olduğunu belirtiyor:

“Eğer buna sahipsem, dinleyebilirim, empati kurabilirim ama aynı zamanda cesurca yüzleşebilirim de.”

Hararetli tartışmaların altını kısma sanatında ustalaştığınızda, iş yerinizde gerçekleşebilecek her zorlu yüzleşmeyle, güvenle ve kolayca başa çıkabiliyor olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir