Yeni Tür Hayvanlar

Şimdiye kadar dünya üzerinde yaklaşık 1,2 milyon tür tanımlanmış, ancak mevcut tür sayısının çok daha fazla olduğu biliniyor. Bazı tahminlere göre 7 milyon civarında tür olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla biyologlar sık sık yeni türlere rastlayabiliyor. 2013 yılında da bilinen türler listesine yenilerinin eklendiğine şahit olduk. İşte onlardan bazı ilginç örnekler:

Yeni Bir Yarasa Cinsi

Niumbaha superba olarak adlandırılan ve Güney Sudanda bulunan çizgili yarasa türü aslında yeni bir cinsi temsil ediyor. Pensilvanyadaki Bucknell Üniversitesinden bir araştırma ekibinin bildirdiği kadarıyla, biraz kısa kanatları ve daha dayanıklı dişleri yeni bir cins olarak sınıflandırılmasında etkili oldu.

Rinjani ishak kuşu

Rinjani ishak kuşu kendine has ötüşü sayesinde İsveç Doğa Tarihi Müzesinden bir araştırmacının dikkatini çekti. Otus jolandae adı verilen tür Endonezyadaki Lom-bok Adasında Gunung Rinjani Milli Parkı’nda keşfedildi. Görünümü kendisine yakın bir türünkine çok benzediği için şimdiye kadar dikkatlerden kaçmış.

Yeni Bir Derin Deniz Balığı

Pogonophryne neyelovi adlı tuhaf görünümlü yeni bir deniz balığı türü balıkçılar tarafından Antarktika diş-balığı avı sırasında yakalandı. Çenesinden çıkan sivri uzantıdan dolayı daha önce tanımlanmış benzer 19 türü de kapsayan bir cinse dâhil edildi.

Umut Veren Kirpi

Umut kirpisi, Coendou spe-ratus, dünyanın tehdit altındaki habitatlarından biri olan Brezilya’nın Kuzeydoğu Atlantik kıyısındaki ağaçlarda yaşıyor. Yeni tür, ülkedeki Pernambuco Federal Üniversitesinden araştırmacılar tarafından keşfedildi.

Güneş güvesi

Adını kanadındaki turuncu daire desenlerinden alan güneş güvesi Stenoloba sola-ris, Litvanyalı ve Bulgar araştırmacılar tarafından Çin’in Yunnan bölgesindeki Bai-me Xue sıradağlarında keşfedildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir