Yine sektörün üzerinde büyüyeceğiz

“Yeni Normal”in en belirgin özelliğinin belirsizlik olduğu bugünlerde hem reel sektörde hem de bankacılık sektöründe risk yönetimi öne çıkıyor. Bankacılık sektörü temsilcilerinin güven mesajı verdiği bugünlerde Türk Ekonomi Bankası’nm (TEB) bireysel ve özel bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı Gökhan Mendi ile bir araya gelerek bu güveni inşa “harcını” konuştuk. Kıvanç Özvardar’ın konuştuğu Men-di’ye göre, TEB belirsizliklere karşın sektörün üzerinde büyümeye devam edecek. Mendi, “Biz iyimser bir bankayız. Planlarımızı uzun vadeli yapıyoruz” diyor.

2013’te TEB’in toplam kredi büyümesinde de bireysel segmentte de sektörün üzerine çıktığıriı belirten Mendi, 2014’te de bu durümun devam edeceği ve pazar paylarının artacağı öngörüsünde bulunuyor. TEB’in 2013 sonuçlarına ilişkin bilgiler veren Mendi, “Sektör 2013’te tüketici kredilerinde yüzde 27 büyürken biz yüzde 30 büyüdük. Kredi kartı cirosunda sektör yüzde 17 TEB yüzde 33, ticari kartlarda sektör yüzde 48 bankamız yüzde 71, toplam tasarruf mevduatında sektör yüzde 18 TEB yüzde 22 büyüdü” diyor.

Dalgalanmaların TEB’in rakamlarına yansımadığını belirten Mendi, “20l4’te kredilerde sektörün üzerinde büyüyerek pazar payı almayı hedefliyoruz. Kredi takip oranlarında da sektör ortalamasının altındayız.

Henüz ödeme güçlükleriyle karşılaşmadık. Ama önümüzdeki dönemde ne olur bilemeyiz” diye konuşuyor.

Mendi, piyasadaki belirsizlik ortamının seçimler sonrasına kadar süreceğini düşünenlerden. Piyasadaki dalgalanmaların rakamsal yansımalarını yılın ikinci yarısında daha belirgin göreceğimizi söyleyen Men-di’nin mevduat ve kredi faizlerine ilişkin öngörüsü ise şöyle: “Mevduat faizlerinin daha fazla yukarı gideceğini sanmıyorum. Nitekim yüzde 13,5’e kadar vardı. Fakat kredi faizlerinde bir miktar daha yukarı gidiş görülebilir.”

TEB, siyasi risklerin ekonomi üzerinde daha büyük bulutlar yarattığı bu yıl büyüme planlarını değiştirmiyor. Mendi, mevduat ve birikim müşterilerine ağırlık vereceklerini belirterek şunları söylüyor: “2014’te mevduatta yüzde 35, kredilerde yüzde 20 büyümek istiyoruz. Kredi kartında adette yüzde 28, ciroda ise yüzde 24 büyüme hedefimiz bulunuyor.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir