Yolsuzluğa Son Verin

Piyango biletlerine tutkun bir muhasebeci bir sağlık merkezinin hesabından 2.3 milyon doları zimmetine geçirmekten hüküm giydi. Şirket hesaplarının idaresi tamamen kendinde olduğundan üç yıl boyunca patronunun parasından faydalanmakta sakınca görmemişti.

Küçük işletmelerde önemli görevlerin tek bir kişinin elinde bulunması az rastlanır bir durum değildir. Bu yüzden de böyle şirketler, kendi içlerindeki hırsızlara daha kolay hedef olur. Şirket sahipleri çoğu zaman yolsuzluğa karşı önlemlere önem veremeyecek kadar çalışanlarına güvenir veya işlerini idare etmekle meşguldür. Çoğu çalışan güvenilir olsa da işletmenizin öyle olmayanlara karşı savunmasız olmadığından emin olmanız elzemdir.

ABD Küçük İşletmeler Dairesi birkaç ufak tedbir öneriyor: Envanter ve muhasebe gibi anahtar görevleri birkaç çalışana dağıtmak, bir çalışan bilinçlendirme programı oluşturarak çalışanlarınızın hırsızlığı tespit etmenize yardımcı olmalarını sağlamak ve suçun kapsamı ve cezasıyla ilgili kesin kurallar belirlemek.

Hangi önlemleri almayı seçerseniz seçin, o yöntemlerin kendi dikkatliliğinizin yanında yalnızca ek tedbirler olduğunu unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir