YYS belgesi için aranan koşullar

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bir yıl önce ihracatçılara “yerinde gümrükleme”yetkisi vermişti. Bakanlık şimdi de bu kolaylığı ithalatçı firmalara sağlayacak yasal altyapıyı hazırlıyor. Maliyet avantajı sağlayacak sertifika için geç kalmayın.

DIŞ ticaret şirketleri için en önemli kurumladan biri de gümrüklerdir. Geçen yılbaşında yapılan değişiklikle bir elin parmağını geçmeyen sayıda firma için ‘gümrükler’ tarih oldu. YYS (Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü) belgesi alan firmalar gümrüğü bir anlamda fabrikalarına taşıdılar. YYS statüsüne sahip “güvenilir” ihracatçı firmalar malını gümrüklere götürmeden direkt ihracat yapmaya başladılar. Öğrendiğimize göre, şu ana kadar aralarında Ekol Lojistik, BSH Ev Aletleri, Barsan Lojistik ve Arçelik’in de bulunduğu yalnızca altı firma bu belgeyi alabilmiş.

Bakanlık belge alan firmaların isimlerini açıklamıyor. Öte yandan, Bosch Ticaret ve Sanayi, LC Waikiki’nin sahibi Taha Holding gibi bazı firmaların bu özel statüyü kazanmak için başvuru yaptıkları bilgisini aldık.

MALİYETLER AZALACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı önce ihracatçı firmalara verdiği bu özel statüyü şimdi de ithalatçılara vermeye hazırlanıyor. Bununla ilgili yasal düzenleme için çalışmalar başlatılmış. Konuyla ilgili yönetmelik taslağı da tamamlanmış durumda. Uluslararası denetim ve danışman- hk şirketi Ernst&Young Türkiye’nin Gümrük i Bölümü Kıdemli Müdürü Sercan Bahadır, “Düzenle-i menin bu yıl uygulamaya geçeceğini ümit ediyoruz, ithalatçılar için getirilen en önemli kriter, imalatçı olma şartı. Diğer kriterler ihracatçılar için getirilenlerle aynı” diyor. Bahadır’a göre, ithalatta yerinde gümrükleme uygulaması ile özellikle karayolu ile yapılan ithalatlarda gümrük işlemi masrafları ortadan kalkacak. Limanlardan yapılan ithalat işlemlerinde ise sadece tahliye ücreti ödenecek. Böylece ithalat gümrükleme maliyetleri ciddi oranda azalacak. Bahadır, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Bu uygulamanın başlamasını önemsiyoruz çünkü Türkiye ekonomisi “ithalata dayalı büyüme” modeline sahip, ithal ürünlerimizin yüzde 80-85’i girdi ürünler, ithalat maliyetlerinin gerilemesiyle birlikte ürün maliyetleri de azalacak. Bu nedenle sürecin tüketiciye de olumlu yansıyacağı düşüncesindeyiz.”

İTHALATA DA ÖZEL STATÜ TALEBİ

İhracatta “güvenilir” şirket olarak özel statü kazananlar şimdi ithalat işlemlerinde de aynı ayrıcalığa sahip olmak istiyor. Yetkilendirilmiş yükümlü statüsünü Ekim 2013’te aldıklarını söyleyen Ekol Lojistik COO’su (Chief Operations Officer) Eyüp Soner, “Müşterilerimize daha kaliteli hizmet sunmamıza olanak tanıyan her türlü uygulamayı bünyemize katmak için çalışıyoruz. İthalatta da yetkilendirilmiş yükümlü statüsü belgesini almak

için gerekli çalışmaları başlattık” diyor. Soner, ihracatta kazandıkları özel statünün firmalarına katkılarını ise şöyle anlatıyor: “Yük kontrollerinin tarafımızca yapılması ve araçların İç Gümrük İdarele-ri’ne uğramaması avantajı sayesinde ihracatçıya vakit kaybı yaşamadan geçiş yapma imkanı verildi. Ro-Ro seferlerimizin devinimi hızlandı. Şu an bir aracın Avrupa’ya gidiş-dönüş süresi ortalama 12 gün iken ortak transit uygulaması ile bu süre dokuz güne düştü. Bu sertifika ile yüklerin sevk edilmesindeki pratiklik ve kolaylık nedeniyle müşterilerimize büyük avantaj sağlıyoruz. Böylece müşterilerimizin rakiplerine göre bir adım önde olmalarına destek oluyoruz. Ticaretin daha da hızlanması ve ekonomik kalkınmaya olanak sağlayacak bu uygulamaya, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından büyük önem veriliyor. YYS sertifikası ile Avrupa’ya yapılacak taşımalar TIR Karnesi yerine elektronik beyan ile gerçekleştirilecek. Böylece kâğıtsız işlemler sayesinde yıllık yaklaşık 57 milyon euro’luk ciddi bir tasarruf sağlanması hedefleniyor.”

REKABET GÜCÜ ARTACAK

İhracatta ‘YYS’ statüsünü 26 Ağustos 2013 tarihinde alan BSH Ev Aletleri Sanayi şirketi ithalatta da aynı ayrıcalıklara sahip olmak istiyor. BSH Ev Aletleri Sanayi Lojistik Direktörü Trosten Genehr, “Ope-rasyonel büyüklüğe sahip güvenilir firmalar için gümrük işlemlerini kolaylaştırmaya yönelik bu uygulamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. İthalatta da yerinde gümrükleme iznini almak istiyoruz” diye konuşuyor. Genehr, gümrükleme işlemlerindeki ayrıcalıkların kendilerine ne katkı sağlayacağını ise şu sözlerle ifade ediyor: “Uluslararası ve Türkiye gümrük bölgesinde, gümrük operasyonları güvene layık yükümlü olarak tanınmayı, yönetmelik kapsamındaki basitleştirmelerden faydalanmamızı sağlayacak. Bu uygulamalar mali yetlerimizi düşürecek ve rekabet gücümüzü artıracak.”

Barsan Global Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çaptuğ da ‘yetkilendirilmiş yükümlü ve izinli gönderici’ statüsünün, şirketlerine dış ticaret işlemlerinde prestij ve rekabet üstünlüğü sağlayacağını düşünüyor. Bu özel statüyü 23 Eylül 2013 tarihinde aldıklarını vurgulayan Çaptuğ, “Dış ticaret işlemlerimiz artık çok daha hızlı gerçekleşecek, maliyetler azalacak. Bu avantajlar bize olduğu kadar müşterilerimize de hem zaman, hem de maliyet açısından büyük fayda sağlayacak” diyor.

İhracatta kullanılan ‘izinli gönderici yetkisi’ için ilk başvuran şirketlerden biri olduklarını vurgulayan Çaptuğ, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın aradığı koşullar şirketimizde mevcuttu, şirketimizin altyapısı uygundu. İzinli gönderici yetkisi için sadece depolarımızda bazı düzenlemeler yaptık. İthalatta bizlere rekabet üstünlüğü sağlayacak ‘izinli alıcı yetkisi’ için de başvuru yapan ilk şirketler arasında olacağız.”

Koç Grubu şirketlerinden Arçelik A.Ş. ise dış ticaret işlemlerinde yurtiçi ve yurtdışında prestijli bir belge olan ‘yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası’ alan son şirket oldu. Şirket, geçen ay aldığı bu belge ile gümrük işlemlerinde hız ve zaman kazanacak. Uluslararası literatürde, AEO (Authorized Economic Operatör) olarak anılan belge ile Arçelik, hem Türkiye hem de karşılıklı anlaşmaların yapıldığı ülkelerde gümrükleme işlemlerini çok daha hızlı ve sadece beyan usulü ile yapabilecek.

2015’TE ARTIŞ BEKLENİYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı YYS belgesine sahip şirket sayısını artırmak istiyor. Asıl patlamanın ise 2015’te olacağı tahmin ediliyor. Güvenilir şirketlerin gümrük işlemlerini kolaylaştıran bir başka belge çeşidi ise Onaylanmış Kişi Statü Belgesi (OKSB). Türkiye’de 2 bine yakın şirketin bu belgeye sahip olduğu bilmiyor. Birçok şartı YYS ile aynı olan belgeye sahip olanların bir tek “yerinde gümrükleme” yetkisi yok. İki yıllığına verilen bu belgenin tarihi birçok şirket için 2015’te doluyor. Bakanlığın OKSB belgesine sahip şirketleri zaman içinde YYS belgeli şirketlere dönüştüreceği söyleniyor.

YYS belgesi için aranan koşullar

■ En az üç yıldır faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişilikler bu belgeyi alabiliyor. Üç yıldan az faaliyette olanların belge alabilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği özel şartları karşılaması gerekiyor.

■ Hileli iflas, dolandırıcılık, hırsızlık gibi ceza ve mahkumiyeti bulunan gerçek ve tüzel kişilikler belge için başvuramıyor. Vergi borcu, SGK prim borcu gibi kamu borçlan bulunanlar da başvuru yapamıyor.

■ Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası alabilmek için ticari kayıtların güvenilirliği ve izlenebilir olması da önemli. Firmanın Gümrük idaresi’nin firma kayıtlarına fiziki ve elektronik ortamda ulaşabilmesi için altyapıyı hazırlaması gerekiyor.

■ Başvuru yapacak firmalarda ISO 9Q01ve ISO 27001 sertifikası aranıyor. Bilgi güvenliği ile ilgili olan ISO 27001 belgesinin alım süreci meşakkatli bir hazırlık gerektirdiği için bazı firmaların başvurudan kaçındığı belirtiliyor.

■ Statüyü alacak ithalatçılarda aynı zamanda imalatçı olma şartı aranıyor. Diğer kriterler ihracat için getirilen ile aynı…

■ YYS sürecine ilişkin özel bir cezai düzenleme söz konusu değil. Ancak, YYS kullanımında Hazine kaybı ya da bir suistimal olduğunda 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu hükümleri uygulanıyor.

Uygulama nasıl işliyor?

İhracatı karayolu ile yapan bir şirket normalde ihracat işlemini gerçekleştirmek için aracı gümrük idaresine götürmesi ve gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra sınır kapısına gitmesi gerekiyor.

YYS sahibi bîr şirketin ihraç ürünü yine aynı şirketin “ihracatta yerinde gümrükleme” alanında araca yükleniyor. Sistem üzerinden ihracat beyannamesi açılabiliyor. Yine sistem üzerinden gümrük memuru, üç saat içinde ihracat beyannamesini onaylayabiliyor. Gümrük memurunun onayından sonra araç doğrudan ilgili sınır gümrük kapısına giderek ihracat işlemini gerçekleştirebiliyor. İhraç eşyasını taşıyan aracın iç gümrük idaresine gitmesine gerek kalmıyor. Sümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre yerinde gümrükleme, her ihraç yükü başına 700 TL civarında tasarruf sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir